Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


EVALUATION OF CLASSROOM TEACHERS' COMMUNICATION WITH PARENTS
Bu çalışma sınıf öğretmenleri ile öğrenci velilerinin iletişimlerini değerlendirmek ve tespit edilen iletişim problemlerine çeşitli öneriler getirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışma nitel bir durum araştırmasıdır ve araştırma grubunu Ankara ilinde kamu ilkokullarında görev yapan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmış 10 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Sınıf öğretmenlerine araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak çalışma için gereken veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar ilgili alan yazın ile ilişkilendirilerek tartışılmış ve çalışmanın sonunda problemlerin çözümüne yönelik bazı öneriler getirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre sınıf öğretmenlerinin veliler ile iletişim kurmasındaki temel sebep öğrencinin her alanda gelişimini desteklemek ve akademik anlamda başarısını artırmaktır. Öğretmenler velileri ile en çok telefon aracılığı ile iletişim kurmaktadır. Bilgisayar aracılığı ile çevrim içi görüşmeyi tercih eden öğretmenler de vardır. Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle yüz yüze iletişim salgının seyrini olumsuz etkileyeceğinden öğretmenlerin velileri ile yüz yüze görüşmekten kaçındığı düşünülmektedir. Öğretmenlerin en çok okulun fiziki şartları ve temizlik, eğitimin önemine dair bilince sahip olmama sebeplerinden velileri ile iletişim problemi yaşadığı görülmüştür.

Keywords
Sınıf öğretmeni, öğretmen ve veli iletişimi, veli

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri