Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


A REVIEW ON THE END-THEME STUDIES IN TURKISH TEXTBOOKS
Ders kitaplarında her tema belirli kazanımları kazandırmaya yöneliktir. Bu kazanımların bazılarının kazanılıp kazanılmadığını ölçmek için tema sonu değerlendirme çalışmalarından yararlanılabilir. Ölçme değerlendirme yapılırken soruların bilişsel düzeyleri, soruların türleri ve hedeflediği kazanımları ölçüp ölçmediği oldukça önemlidir. Bu çalışmada Anıttepe Yayınlarının 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı ile MEB Yayınevinin 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabının tema sonu değerlendirme çalışmaları Yenilenmiş Bloom Taksonomisine, ölçme aracı soru türlerine ve 2019 Türkçe Öğretim Programında yer alan kazanımlara göre nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doküman analizi yöntemiyle yorumlanmış ve tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda 5. sınıfın tema sonu çalışma soru sayılarının 8. sınıftan fazla olduğu, sorularının çoğunluğunun alt düzey becerilere hitap ettiği, alt düzey becerilerden de en fazla anlama basamağına yer verildiği tespit edilmiştir. 5. sınıfta çağdaş sorulara yer verilse de genellikle geleneksel ölçme türlerinin kullanıldığı, geleneksel ölçme türlerinden de en fazla çoktan seçmeli sorunun sorulduğu; 8. sınıfın tema sonu çalışmalarının tamamının geleneksel soru türüyle yazıldığı ve bu soru türünden en fazla açık uçlu soruya yer verildiği bulunmuştur. Tema sonu çalışmalarının okuma ve yazma becerisine yönelik kazanımların ölçüldüğü tespit edilmiştir. Okuma ve yazma becerileri arasında en fazla okuma becerisinin kazanımlarına yönelik sorular sorulmuştur. Bu becerilerin kazanımlarının bir kısmı tema sonu çalışmalarında ölçülmemiştir.

Keywords
Tema değerlendirme soruları, yenilenmiş bloom taksonomisi, soru türü, Türkçe kazanımlar.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri