Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


THE EVALUATION OF ENGLISH AND TURKISH TRANSLATIONS OF NATHALİE SARRAUTE’S NOVEL ‘’ENFANCE’’ SUMMARY
Bu çalışmada Yeni Roman’ın temsilcilerinden Fransız yazar Nathalie Sarraute’un 1983 yılında kaleme aldığı otobiyografik eseri “Enfance”ın (Çocukluk) İngilizce ve Türkçe çevirileri yazın çevirisi eleştirisi çerçevesinde değerlendirilecektir. Gerçekleştirilecek olan eleştiri yanlış avcılığından ziyade bütünsel bir değerlendirme olacaktır. Eser, öncelikle Anton Popoviç’in görüşlerinden hareketle metin dışı ve metin içi ögeler bağlamında ele alınacaktır. Metin dışı ögeler eserin yazıldığı ve çevrildiği ülkelerdeki tarihi, sosyal, siyasi bağlam, yazar ve çevirmenlerin hayatlarından oluşmaktadır. Metin içi ögeler eserin teması, ait olduğu edebi akım (Yeni Roman), bu akımın erek yazınlara; Türk ve İngiliz Edebiyatına yansıma şekillerini içermektedir. Popoviç temelli değerlendirmenin ardından Leo Spitzer’in geliştirmiş olduğu eleştiri yöntemi baz alınarak stilistik inceleme gerçekleştirilecektir. Bu değerlendirmenin sağlıklı bir zeminde yapılabilmesi adına çalışmada çeviri-edebiyat ilişkisi, yazın çevirisi ve yazın çevirisi eleştirisine ilişkin temel bilgilere yer verilecektir. Bunun yanı sıra yazın çevirmeni ve yazın çevirisi eleştirmeninin sahip olması gereken yeterliklere yer yer değinilecektir. Özetle, Sarraute’un çocukluk yıllarını anlattığı bu eser ve Türkçe-İngilizce metin dışı, metin içi ögeler, stilistik yapılanma çerçevesinde değerlendirilecektir. Yazarın olduğu kadar çevirmenin sosyal varlığının çeviri eleştirisinde kendisine yer bulması gerekliliği inancıyla Anton Popoviç ve Leo Spitzer’in görüşleri temel alınacaktır.

Keywords
Nathalie Sarraute, yazın çevirisi, yazın çevirisi eleştirisi, Leo Spitzer, Anton Popoviç

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri