Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


CONVERSATIONS OF KEN'AN RIFAI IN TERMS OF RELIGIOUS EDUCATION
Eğitim ve öğretim, bir milletin ayakta kalabilmesi, maddi ve manevi değerlerini koruyup ilerleyebilmesi ve fayda üretebilmesi için önem arz eden temel unsurlardır. Eğitimin maddi boyutu kadar manevi boyutu da önemlidir. Madde ve ruhtan oluşan insanın, maddi gelişimini sağlayacak eğitim kadar, manevi yönünü tatmin edip ruhen yükselmesini temin edecek dini eğitime de ihtiyacı bulunmaktadır. Din eğitimi ve tasavvuf, insanı kişisel ve manevi olarak geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu açıdan bakıldığında iki alanın da ortak noktası insan ve insanın eğitimidir. Tasavvufi eğitim, hem dini eğitimin hedeflerini hem de kendi eğitiminin hedeflerini gerçekleştirmek üzere yapılan sistemli bir din eğitimi faaliyetidir. Din eğitimi ile tasavvufun ortak amacı kâmil insan yetiştirmektir. Bu bağlamda son Osmanlı mutasavvıflarından Ken’an Rifâî’nin sohbetlerini din eğitimi açısından ele almak araştırmanın amacını teşkil etmiştir. Günümüzde rol model olabilecek örnek şahsiyetlerin fazla olmamasından kaynaklı olarak ortak iki ilim disiplini çerçevesinden bir örnek şahsiyetin sözlerinin din eğitimine hangi türde bir katkı sağlayacağı, sözlerinin din eğitimi süzgecinden geçirilmesi önem arz etmektedir. “Son Osmanlı Mutasavvıflarından Ken’an Rifâî’nin Sözlerine Din Eğitimsel Bakış” adlı araştırma tarihi yöntem, anlama metodu ve literatür tarama tekniği ile incelenerek probleme cevap aranmıştır. Bu bağlamda Ken’an Rifâî’nin sözlerinin din eğitimi ile ilişkisi nedir? sorusuna cevap aranmıştır. Tasavvuf açısından hem Rifâî’nin sözlerinin hem de din eğitiminin ortak noktasının kâmil insan yetiştirmek olduğu görülmüştür. Ken’an Rifâî’nin bir mutasavvıf olarak insanlara örnek olmasında Hatice Cenân Hanım, oğlunun ilk mürşidi olduğu görülmüştür.

Keywords
din eğitimi, tasavvuf, Ken’an Rifâi, kâmil insan.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri