Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


“HAYATIM” ADLI ANI KİTABI IŞIĞINDA KAZIM KARABEKİR’İN DÜŞÜNCE DÜNYASININ OLUŞUMU
Kazım Karabekir, bir asker ve siyaset adamı olarak yakın dönem Türk tarihinin önemli isimlerinden biridir. Askerlik mesleği süresince çok kritik görevlerde bulunmuş, millî mücadeleye büyük katkılar sağlamıştır. Tarihimizde böylesine etkin rol oynayan bir kişinin, ortaokul yıllarından vefatına kadar aralıksız günlük tutması, yaşadığı döneme ışık tutması açısından ayrıca önemlidir. Bu araştırmada “Hayatım” adlı anı kitabının, Kazım Karabekir’in düşünce dünyasının oluşumu, askeri ve siyasi faaliyetleri ve “Ben Bir Türk’üm” şiirine özel duyarlılığı açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden dokuman inceleme yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırmada çalışılan eser Kâzım Karabekir’in Hayatım adlı anı kitabıdır. Kitapta yazarın 1882-1907 yılları arasındaki yaşam kesiti anlatılmaktadır. Bu zaman dilimi onun doğumundan kurmay yüzbaşı olarak atandığı Üçüncü Ordu’daki iki yıllık görev sürecine kadar olan dönemi kapsamaktadır. Kitap, Karabekir’in öğrencilik yılları, kültürel beslenme kaynakları, düşünce dünyasının oluşumu, askeri ve siyasi faaliyetleri doğrultusunda incelenmiştir. Karabekir daha ortaokul yıllarında; çok kitap okuyan bir çocuktur, Türkçülük ideolojisini benimsemiştir, istibdat yönetimine şiddetle karşıdır, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nden haberdardır, mezun olunca Üçüncü Ordu’ya atanıp bu cemiyete üye olmak ve askeri bir darbeyle II. Abdülhamit’i tahttan indirmek düşüncesindedir. İnceleme sonucunda Karabekir’in daha ortaokul yıllarında planladığı bu hedeflerin her birini azim ve kararlılıkla gerçekleştirdiği görülmüştür.

Keywords
Kâzım Karabekir, Türkçülük, İttihat ve Terakki Cemiyeti, Manastır, Makedonya.


Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri