Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ZEMAHŞERÎ’NİN, KEŞŞÂF’TA ADALET KAVRAMINA GETİRDİĞİ YORUM VE ANALİZLER
Adalet kavramı, insanlar arasında sosyal ilişkilerin başladığından beri tartışılan konuların başında gelmektedir. Bu kavram, aynı zamanda bütün insanların özlem ve ihtiyaç duyduğu bir olgudur. Bu nedenledir ki Allah, sosyal bağlamda emrettiği ilk güçlü bağ, adalet olmuştur (Nahl, 90). Nitekim Kur’an’da adalet ve onunla ilintili farklı kavramlar vurgulanmıştır. Birçok kimse, adalet sözcüğü hakkında yorumlar yapmıştır. Zemahşerî de onlardan biridir. Zemahşerî, Mutezile kanaat çevresine mensup bir kişidir. Kendisinin “el-Keşşâf” adlı tefsiri, oldukça meşhurdur. O, adı geçen tefsirinde literal bağlamda sözcük ve kavramları açıklarken, daha çok, Mutezile’nin beş temel ilke ekseninde ele almıştır. Zaten adalet prensibi, Mutezile’nin tevhid prensibinden sonra kabul ettiği beş temel ilke arasında bulunmaktadır. Allah, mutlak anlamda adalet sahibidir. Kullarına hiçbir zaman adaletsiz davranmaz. İnsan ise irade ve davranışlarında özgür bir alana sahiptir. İşlediği fiiller, tamamen kendisine aittir. Onlar hakkında, öte dünyada sorumlu tutulacaktır. Dolaysıyla insan ister Allah’a inanmış ister isyan etmiş olsa da Allah, insanı adalet ile yargılayacaktır. Bu çalışmada Zemahşerî’nin, el-Keşşâf adlı tefsiri ekseninde ele aldığı adalet kavramı ele alınmış, onun analizi yapılmıştır.

Keywords
Zemahşerî, Adalet, Keşşâf, Tefsir, Analiz.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri