Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


A REVIEW ARTICLE BASED ON EDUCATION SYSTEMS AND NATIVE LANGUAGE CURRICULUM OF SUCCESSFUL COUNTRIES IN PISA
Eğitimde uluslararası yenilikleri takip etmek ve gelişen eğitim sistemlerini de örnek alarak değerlendirme içerisinde bulunmak amacıyla PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) uygulaması her üç yılda bir yürütülmektedir. 2000 yılından bu yana PISA, eğitim sistemlerinin yüksek kaliteli öğretim ve herkes için adil öğrenme fırsatı sağlayabileceğini göstermiş, ülkelerin kendi öğrencilerini desteklemek için neler yaptığını ortaya koyan, diğer ülkelerin birbirinden öğrenecekleri noktasında fırsat sağlayan bir doküman haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı PISA uygulamasında 2012, 2015 ve 2018 yıllarında sürekli ilk 10 içerisinde başarı gösteren Singapur, Hong Kong, Güney Kore, İrlanda, Finlandiya, Kanada ile sıralaması yükselen İsveç, Amerika Birleşik Devletleri’ni anadili öğretimi ve eğitim sistemleri doğrultusunda ortaya koymaktır. Bu bağlamda ülkelerin eğitim sistemleri ve anadili öğretimi ile ilgili bir literatür taraması yapılmış ve bu kapsamda yayınlanan rapor, doküman ve kaynaklar ile beraber her ülkenin kendi resmi eğitim bakanlıklarından Türkçeye çevrilen anadili öğretim programları incelenmiştir. Araştırma sonucunda ülkelerin müfredatları çerçevesinde eğitim yapılaşması, zorunlu eğitim, eğitim vizyonu ve misyonunun yerel, kültürel, ekonomik şartlarına göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma kapsamına alınan, eğitim sistemlerinde birden fazla dilin bulunduğu ülkelerde İngilizce öğretim programının 5 ülkede kullanımı ile çoğunlukta olduğu görülmüştür.

Keywords
PISA, anadili öğretimi, eğitim.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri