Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TEACHER CANDIDATES' VIEWS ON CONFLICT CONCEPT AND CONFLICT MANAGEMENT PROCESS IN TEACHING
Bu araştırmada bireylerarası ilişkilerde iletişimin kötüleşmesi ya da kesintiye uğraması olarak fark edilen çatışma kavramının öğretmen adayları tarafından nasıl algılandığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Amaca uygun olarak hazırlanan görüşme formunda yer alan sorular araştırmaya katılma konusunda gönüllü olan öğretmen adaylarına yöneltilmiştir. Toplanan veriler betimsel analiz tekniği ile incelenmiştir. İnceleme sonucunda ulaşılan bulgular literatürde yer alan araştırma bulguları ile karşılaştırmalar yapılarak yorumlanmıştır. Öğretmen adaylarının çatışma kavramını tanımlama bağlamında verdikleri cevaplarda sıklıkla olumsuz şekilde gerçekleşen iletişimin varlığını ortaya koyan söylemlere yer verdikleri, çatışma kavramını olumsuz ögelerle ilişkilendirdikleri bu durumun üretilen metaforlara da yansıdığı, çatışma çözme önerileri yönüyle de öğretmen adaylarının ağırlıklı olarak uzlaşı tercihinde bulundukları sonuçlarına ulaşılmıştır.

Keywords
Öğretmen Adayı, Çatışma, Çatışma Yönetimi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri