Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUL İKLİMİ ÜZERİNE YAPILMIŞ LİSANSÜSTÜ ÇALIŞMALARIN İNCELENMESİ: BİR İÇERİK ANALİZİ ÇALIŞMASI
Bu çalışma, Türkiye’de 2010–2020 yılları arasında okul iklimi konulu tezlerin incelenmesine yönelik bir içerik analizi çalışmasıdır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın veri kaynağı olan tezler, genel ağdan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezi sitesinden “Okul İklimi” anahtar kelimesi üzerinden tarama yapılarak indirilmiştir. Toplam 60 tez çalışması üzerinde araştırma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar, doküman incelemesi yoluyla tezlerin yayımlandığı yıl, tezlerin türleri, hazırlandığı üniversite, yöntemi, okul türü, veri analizi teknikleri, veri toplama araçları ve örneklem büyüklüğüne göre dağılımı açısından incelenmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgular: okul iklimi konulu tezlerin yıllara göre dağılımına bakıldığında en fazla tezin 2018, 2019 ve 2020 yılında yayımlandığı, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında herhangi bir araştırma yapılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaların büyük çoğunluğu yüksek lisans tezidir. Bulgulara göre tezlerde en fazla kullanılan ölçme aracı ölçektir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre en fazla nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırmaların çoğunda 501 ve üzeri örneklem tercih edilmiştir.

Keywords
Okul İklimi, Okul Ortamı, İçerik Analizi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri