Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İSLAM'IN KOLAYLAŞTIRMA METODU HAKKINDA KRİTİK BİR ANALİZ ÇALIŞMASI
İslam hukukunun binası, kulların dünya ve ahiret maslahatlarını temin üzerine inşa edilmiştir. Onun tümü de adalet, rahmet ve hikmettir. Adaletten otoriterliğe, rahmetten zulme, maslahattan mefsedete, hikmetten cehalet ve ahmaklığa çıkan hiçbir meselenin İslam hukukuyla ilgisi yoktur. Ona yorum aracılığıyla sokulmuş olsa bile! İslam hukukunun en büyük gayesi, sıkıntı ve zorlukları gidermek, kolaylaştırıcı ilkeleri insanlara sunarak, insanlık için yaşanılabilir bir hayatı temin etmektir. Ancak insanların hem dünya hem de ahiret saadetlerini ilgilendiren maslahat ve mefsedetin takdir edilmesi/ölçümlenmesi kolay bir iş değildir. Bilakis son derece hassasiyet gerektiren bir sorumluluktur. Çünkü maslahat da mefsedet de İslam Şeriatının naslarıyla ve prensipleriyle disipline edilmiştir. Bu nedenle onların takdir edilmesini, ancak Kur'an ve Sünnet naslarını iyi bilen ve şeriatın/İslam hukukunun amaçlarını en ince detaylarıyla kavrayan ilim ehli bilebilir.

Keywords
Kolaylaştırma, ruhsat, maslahat, mefsedet, meşakkat, menhec.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri