Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


THE RELATIONSHIP BETWEEN THE TECHNOLOGY LEADERSHIP CAPABILITIES OF EDUCATION ADMINISTRATORS AND THE EDUCATIONAL TECHNOLOGY USAGE LEVELS OF TEACHERS
İçinde bulunduğumuz dönemde bireylerin gereksinimlerini karşılayabilmeleri büyük ölçüde sahip oldukları teknoloji bilgileri ile ilişkilidir denilebilir çünkü bireylerin gereksinim duydukları hizmetlerin pek çoğu teknoloji ve teknolojiye bağlı uygulamalar üzerinden sunulmaktadır. Özellikle bilgi üretme ve transferi bağlamında eğitim sistemi içerisinde son dönemlerde eğitim teknolojileri kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu durum eğitim sistemi aktörleri olan öğretmen ve yöneticilerinin teknoloji yeterliklerine sahip olmalarını ve etkin biçimde kullanımlarını zorunlu hale getirmiştir. Eğitim yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterlikleri ile öğretmenlerin eğitim teknolojileri kullanım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırma nicel araştırma tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Yürütülen bu araştırmanın çalışma evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında İzmir İli Narlıdere İlçesi’nde bulunan 18 resmi ilköğretim ve ortaöğretim okulları örneklemi ise bu okullarda görevli 180 öğretmendir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Eğitimde Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği ve Öğretmen Görüşlerine Göre Eğitim Yöneticilerinin Teknoloji Liderliği Yeterlik Anketi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin okul yöneticilerine dönük teknoloji liderliği yeterlikleri algı düzeyi ile öğretmenlerin eğitim teknolojileri kullanımlarına yönelik tutum düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.

Keywords
Teknoloji liderliği, eğitim teknolojileri, teknoloji kullanımı.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri