Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İŞGÜCÜ PİYASASINDA AYRIMCILIK SORUNU
Ayrımcılık tarih boyunca insanlığın gündeminde yer almış bir olgudur. Ayırt etmek anlamında kullanılan ayrımcılık, aralarında belirgin bir fark bulunmamasına rağmen bireylerin din, dil, ırk, cinsiyet, etnik köken, siyasi düşünce temelinde eşit ve adil olmayan şekilde değerlendirilmesini ifade edilmektedir. Ön yargı, dışlanma, adalet ve eşitlik kavramlarıyla ilişkili olan ayrımcılık, geçmişten günümüze işgücü piyasasında en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Çalışma hayatında ayrımcılık konularına göre ele alındığında, etnik köken (ırk), din (inançlar), engellilik, yaş, cinsiyet ve cinsel yönelim olmak üzere türlerine ayrılabilmektedir. Bu çalışma kapsamında işgücü piyasasında yaşanan ayrımcılık sorunu hukuki çerçevesiyle teorik olarak incelenmeye çalışılarak, ayrımcılığa uğrayanların yaşadığı sorunlara farkındalık oluşturulmak amaçlanmaktadır.

Keywords
Ayrımcılık, Eşitsizlik, İşgücü Piyasası

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri