Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


EDİRNE SÜPÜRGECİLİĞİNİN YAPIMI VE GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU
Edirne şehri 14. yüzyılda 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş olup Bursa’dan sonra Edirne 1365-1453 yılları arasında bir asra yakın Osmanlı Devletine başkentlik yapmıştır. Bu sebeple birçok sanatçı, tacirler Edirne’ye gelmiş, birçok sanat ve zanaat kolları gelişmiştir. İpekçilik, saraçlık, kolancılık, havluculuk, sepetçilik, debbağcılık, keçecilik, oymacılık, marangozluk, kutuculuk, oyuncakçılık, çilingircilik, demircilik, kuyumculuk, bakırcılık, helvacılık, mumculuk, aynacılık, vs. gibi birçok zanaat kolları Edirne’de başlamış ve gelişerek büyümüştür. Edirne’nin geleneksel sanatları içinde süpürgecilik önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye’de en iyi süpürgeleri Edirne’de yapılmaktadır. Bu süpürgeler, temizlik ve gelin süpürgesi olarak işlev görmektedir. Gelin süpürgesi ayna, ponpon, boncuk gibi malzemeler kullanılarak süslenip, kızların evlenirken çeyiz olarak koyulan bir süpürge çeşididir. Edirne’de gelin süpürgesi ile ilgili pek çok sözlü anlatımlar da bulunmaktadır. Bunlardan biri de evlenme çağında bir genç kız olduğunu belirtmek için evde kapının arkasına, süpürgeye kabara denilen bir çivi çakılarak asmaktır. Günümüzde gelin süpürgesi artık turistik amaçla minyatür olarak yapılıp aynalı süpürge ismiyle pazarlanmaktadır. Evlerin ve diğer mekânların temizliğinde kullanılan süpürgeler ise bugünkü elektrik süpürgelerin yaptığı işleri yapmak için yapılan süpürgelerdir. Geleneksel Süpürge yapımı eski önemini kaybetmekte olup Edirne’de unutulmaya yüz tutmuş zanaatlardan biri olmuştur. Teknoloji ilerleyip elektrik süpürgeleri çıkınca bu el yapımı süpürgelere olan ihtiyaç da azalmıştır.

Keywords
Anahtar Kelimeler: Süpürge, Edirne, aynalı süpürge, zanaat, süpürge ustası.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri