Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORTAOKUL FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLARININ ONTOLOJİK AÇIDAN İNCELENMESİ
Bu çalışmanın amacı; Ortaokul 5, 6, 7, ve 8. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Ünitelerinin Ontolojik açıdan incelenmesidir. Bu amaçla öncelikle literatür ayrıntılı bir şekilde araştırılmış ve bir felsefi disiplin olarak ontolojinin tanımı yapılıp, üniteler ontolojik kategoriler temelinde incelenmiştir. Betimsel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler doküman incelemesi tekniği kullanılarak sağlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Ortaokul 5, 6, 7, ve 8. Sınıf Fen ve Teknoloji dersi ünitelerinin ontolojik açıdan dahil olduğu kategoriler ortaya konmuştur. Buna göre, 5, 6, 7 ve 8. Sınıf Fen ve teknoloji dersi alt konuları en fazla ‘Sınırlı Etkileşimler’ alt kategorisinde yer alırken, ontolojik kategoriler bakımından en fazla 5. Sınıf alt konularının farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlere ve Fen Bilimleri Dersi Program hazırlayıcılarına bu kategorilerden yararlanmaları önerilebilir.

Keywords
Fen Bilimleri, Ontoloji, Felsefe

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri