Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI ÇERÇEVESİNDE GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ KURAN İŞVERENLER İÇİN GETİRİLEN ÖZEL YÜKÜMLÜLÜKLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
Türk Çalışma Mevzuatına 4857 sayılı İş Kanunu ile dahil edilmiş olan geçici iş ilişkisi, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 7. maddesinde düzenlenmektedir. İlgili hükme paralel olarak iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında da geçici iş ilişkisi hakkında düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmamızda, dayanağı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu olan Geçici veya Belirli Süreli İşlerde İş Sağlığı veya Güvenliği Hakkında Yönetmelik (İSGY) ile düzenlenen ve geçici iş ilişkisi kuran işverenlere yönelik hüküm altına alınan maddeler tahlil edilecektir. Bu bağlamda, 6331 sayılı Kanunun geçici iş ilişkilerinde de uygulanması gerekli olan 16. maddesinde yer alan bilgilendirme yükümlülüğü gibi önem arz eden birtakım maddelerin yanı sıra İSGY’nin geçici iş ilişkisi kuran işverenlerin uymakla yükümlü olduğu ifade edilen ve özellikle Yönetmeliğin “Özel Hükümler” başlıklı Üçüncü Bölümünü oluşturan 10. ve 11. maddelerinde hüküm altına alınan geçici iş ilişkisinde bilgilendirme ve sorumluluk başlığı altında yer alan hükümler üzerinde durulacak ve konu yargı kararlarına da temas edilmek suretiyle değerlendirilecektir. Ayrıca, hukuki sorumluluğu olan işverenlerin özel yükümlülüklere uymaması veya aykırı hareket etmesi durumunda karşılaşabileceği hukuki ve cezai yaptırımlara da genel hatlarıyla değinilecektir.

Keywords
Geçici iş ilişkisi, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, işveren, özel yükümlülükler.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   



Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri