Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


EĞİRDİR’İN FİZİKİ COĞRAFYA ÖZELLİKLERİ
Araştırma sahasını oluşturan Eğridir Isparta’ya bağlı bir ilçedir. 37° 50' 41" - 38° 16' 55" kuzey enlemleri ile 30° 57' 43" - 30° 44' 39" doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi Antalya Bölümü içinde yer alır Göller Yöresi’nde Türkiye’nin 4. büyük gölü olan Eğirdir Gölü’nün doğudan batıya uzanan kıyılarında kurulmuş olup, 1414 km² yüzölçümüne ve 918 m. yükseltiye sahiptir. Araştırma sahası; kuzeyden Yalvaç ve Gelendost, doğudan Şarkîkaraağaç ve Aksu, güneyden Sütçüler ilçeleri, güneybatıdan Burdur ili, batıdan Isparta merkez ve Atabey ilçesi ve kuzeybatıdan Senirkent ilçesiyle çevrelenmiştir Araştırma sahasının yaşı Paleozoik’e kadar inmektedir. Saha Alpin orojenik hareketlerden etkilenerek yer yer kıvrımlı, kırıklı ve faylı bir yapı özelliği göstermektedir. Araştırma sahasında İç Anadolu’nun karasal iklimi ile Akdeniz Bölgesi’ne has olan Akdeniz İklimi arasında bir geçiş iklimi görülmektedir. Doğal bitki örtüsünde ovalık kesimler ile dağlık kesimler arasında farklılıklar görülmektedir. Bu farklılıkta başta yer şekilleri, bakı, yükselti gibi topografik unsurların yanında iklim faktörünün de etkisi vardır. Ova tabanında kızılçam ve maki türleri hakim tür iken yükseltinin fazla olduğu kesimlerde karaçam, Lübnan sediri, Toros göknarı, hakim türdür.

Keywords
Eğirdir, Fiziki Coğrafya, Jeomorfoloji

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri