Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRK TİCARET KANUNUNDA FİNANSAL RAPORLAMA
(FINANCIAL REPORTING ON TURKISH COMMERCIAL CODE )

Yazar : Yasin CEBECİ  & Hakan CAVLAK  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 18
Sayfa : 158-169
960    1024


Özet
Şirketlerin hazırlayacağı finansal tablolar ve bunların sunumları ile ilgili düzenlemeler, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu uyarınca Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yapılmaktadır. Kurum, finansal raporlamada kullanılmak üzere Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarının birebir çevirisi olan Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarını yayınlamakta ve bu standartlar ile ilgili güncellemeleri de kamuoyu ile paylaşmaktadır. Ayrıca kurum, taslak olarak sunmuş olduğu Yerel Finansal Raporlama Çerçevesi’nin nihai halini de 2017 yılı içerisinde yürürlüğe koymayı planlamaktadır. Bununla beraber mevcut Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği’nin belli durumlarda kullanılmasını da öngörmektedir. Söz konusu düzenlemelerden hangisine uyulacağı konusunda ise genel olarak “bağımsız denetime tabi şirketler” ve “bağımsız denetime tabi olmayan şirketler” ayrımına gitmiştir. Bu çalışmada hangi şirketlerin hangi düzenlemelere tabi olacağının ortaya konması amaçlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Finansal Raporlama, Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları, Yerel Finansal Raporlama Çerçevesi.

Abstract
The financial statements prepared by the companies and the arrangements related to their presentation are made by the Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Institution in accordance with the Turkish Commercial Code numbered 6102. The Institution publishes the Turkish Accounting and Financial Reporting Standards, which are the translations of the International Accounting and Financial Reporting Standards for use in financial reporting, and also shares with the public the updates related to these standards. In addition, the institution plans to put into effect the final version of the Local Financial Reporting Framework, which it has presented as draft. However, it also foresees the use of the current General Communique on Accounting System Application in certain situations. Regarding which of these regulations will be followed, it has generally been divided into "companies subject to independent examination" and "companies not subject to independent examination". In this study, it is aimed to show which companies will be subject to which regulations.

Keywords
Financial Reporting, Turkish Accounting and Financial Reporting Standards, Local Financial Reporting

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri