Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BULGARİSTAN NÜFUSUNUN DEMOGRAFİK DEĞİŞİMİ VE GELECEK PROJEKSİYONU ( 2025-2050)
Bulgaristan Cumhuriyeti, Asya ve Avrupa arasında bir kavşak noktasında yer alıp, farklı dillerin, dinlerin ve kültürlerin harmanlandığı yer olmuştur. Bulgaristan’ın verimli topraklara sahip olması, antik çağlardan günümüze kadar olan süreçte yerleşme yeri olarak tercih edilmesinde önemli etkiye sahiptir. Balkan ve Karadeniz ülkesi olan Bulgaristan Cumhuriyeti, Türkiye jeopolitiği açısından önem arz eden bu ülke ile ilgili çalışmaların sayısı oldukça azdır. Ülkenin nüfus yapısını değerlendirildiğinde, doğum ve ölüm oranlarının düşük olduğu ve giderek artan yaşlı nüfus oranı ile gelişmiş ülkelerin demografik yapısına benzerlik gösterdiği bilgisiyle karşılaşılmıştır. Bu çalışmada; ülkenin geçmişten günümüze kadar olan süreçte demografik değişimleri incelenmiş, Avrupa İstatistik Ofisi ve Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSIB) verilerinden yararlanılarak gelecek 2025 ve 2050 nüfus projeksiyonları hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmada dünyada nüfusu en hızlı biçimde azalan ülke olduğu tespit edilen Bulgaristan’ın aktif nüfusundaki düşmenin, sosyal ve ekonomik anlamda önemli etkiye sahip olacağı da aşikârdır. Çalışma sahasının odak noktasını oluşturan ülkenin nüfus değişimi, istatistiksel veri setleri ile oluşturulmuş, Sonraki aşamada verilerin daha net yorumlanması için tablo ve grafiklerle amaca uygun hale getirilmiştir. Bulgaristan nüfus dağılışını gösteren harita ise Coğrafi Bilgi Sistemleri programları kullanılarak hazırlanmıştır. Bulgaristan nüfusunun 2025 yılı ve 2050 nüfus projeksiyonları değerlendirildiğinde, toplam nüfusun bahsi geçen yıllarda giderek azalacağı karşılaşılmış, toplam nüfus içinde yaşlı nüfus oranının artacağı ve aktif nüfusun azalacağı tespit edilmiştir.

Keywords
Bulgaristan, nüfus, projeksiyon.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri