Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MİNİMALİZM SANAT AKIMI VE HEYKELTRAŞ ŞADİ ÇALIK
(MINIMALIZM ART MOVEMENT AND SCULPTOR SADİ CALİK )

Yazar : Derya UZUN AYDIN    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 21
Sayfa : 1153-1170
774    491


Özet
Bir sanat akımı olarak bilinen Minimalizm’in, terim olarak karşılığı “İndirgemecilik” olarak da tanımlanır. Bu, sanat eserlerinde tüm unsurların en basit ve en çıplak hale indirgenmesi demektir. Terim için “içeriği en aza indirgenmiş sanat” ifadesini kullanmak da mümkündür. Minimalizm sanat akımının, bir çok kaynakta farklı ifade edilen anlamları mevcuttur. Bunlardan birkaçı şöyledir; ‘ABC’ Sanatı, “Soğuk Sanat”, “Dizisel Sanat”, “Retçi Sanat”, “Temel Strüktürler”. 1960’larda başta Amerika’da kendini gösteren bu sanat akımı, özellikle endüstriyel malzemelere önem vermektedir. Bu akımda, kimi zaman simetrik düzene rastlanırken, kimi zaman kompozisyonlardan uzak durulmuştur. Akım, geleneksel olandan kaçınır ve klasik model oluşturmalar, yontma ya da kalıp alma işlemleri gerçekleştirilmez. Bu akımda önemli olan, malzemenin sadece kendisidir. Ve bu malzemenin nasıl sunulacağıdır. Bilinen minimalist sanatçılar arasında en önemli isimler; Frank Stella (1936), Carl Andre (1935 s.176, Ad Reinhardt (1913-67), Dan Flavin (1933-96), Donald Judd (1928-94), Sol Le Witt (1928-2007), Robert Morris (1931) ve Richard Serra (1939) dur. Türk heykel sanatının önemli isimlerinden Şadi Çalık (1917-1979), aslında Türk heykel sanatında Minimalizmi ilk örneklendiren sanatçı olmuştur. Kendisi, daha Amerika’da böyle bir akım yokken, “Minimumizm” adlı eserini gerçekleştirmiş ancak Türkiye’de önemi anlaşılamamıştır. Ancak bu eserle, 1957 yılında Amerikan Haberler Merkezi’ndeki sergide yer alınca ortalık karışmış ve eser oldukça dikkat çekmiştir. Yani sanatçı, ABD’de 1960’larda ortaya çıkan Minimal Sanatı çok daha önceden öngörmüş ve bir örneğini sergilemiştir

Anahtar Kelimeler
Minimalizm, Sanat Akımı, Heykel, Türk, Şadi Çalik.

Abstract
Minimalizm, also known as an art movement, is described as a term with the name ‘reductianizm’. This means reducing all the elements in art works to simple standbar eststate. Forth is term, using the expression ‘ the art its contents reduced to the minimum’ is also possible. Minimalizm movement have many different meanings expressed in different sources. Some of the mare these ‘ ABC ‘ , ‘The Cold Art’ , ‘ Squential Art’ , ‘Objector Art ‘ , ‘ Basis Structure’ . This art movement, which at first show edit self in 1960s, especially gives importance to industrial material. In this movement sometimes you come across symmetricalorder, the other times you seeth at compositions are stayed away. Themovementavoids from the traditional sand doesn’t follow the procedure of forming classical model, chipping and molding. The only thing important in this movement is the material itself and how this material is presented. Them ost important names among the well-known minimalist artists are; Frank Stealla (1936), Carl Andre (1935) , Ad Reinhardt (1913-67), Dan Flavin (1933-96), Donald Judd (1928-94), Sol Le Witt (1928-2007), Robert Morris (1931) and Richard Serra (1939). Sadi Calık one of the note worthy name in Turkish Sculpture, in fact is the first man to exemplify Minimalizm in sculpture. He himself brought about his work of art ‘Minimumizm’ when there is no such movement even in USA, but its importance wasn’t recognized in Turkey. But, when he partook in an art excibition with his work in American News Center in 1957 things went crazy and his work took much attention. In otherwords, this artist fore saw the Minimal Art way before it appeared in USA in 1960s, and displayed an example of it.

Keywords
Minimalism, Art Movement, Sculpture, Turkish, Sadi Calik.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri