Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


LOGO TASARIMINDA KALİGRAFİK YAKLAŞIMLAR
(CALLIGRAPHIC APPROACHES IN LOGO DESIGN )

Yazar : Birsen ÇEKEN  & Merve ERSAN  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 198-207
769    855


Özet
Güzel yazı yazma sanatı anlamına gelen kaligrafi sanat dallarına yansıdığı kadar bir görsel iletişim unsuru olarak da çeşitli grafik tasarım ürünlerinde karşımıza çıkmaktadır. Grafik tasarımda kaligrafik formlar logo, ambalaj tasarımı, afiş gibi grafik tasarım ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Logo tasarımı bağlamında düşünüldüğünde, kaligrafi marka imajının görsel açıdan etkili bir biçimde ifade edilebileceği bir araçtır. Logo tasarımında kaligrafi, geleneksel yöntemle oluşturulup bilgisayar ortamına aktarılmış, doğrudan bilgisayarda oluşturulmuş ya da el yazısı (script) fontlar temel alınarak tasarlanmış olabilir. Bu araştırmada kaligrafik formların logolarda kullanımı görsel iletişim açısından incelenmiş ve kaligrafik yaklaşımla oluşturulmuş logoların marka algısına etkisi araştırılmıştır. Kendi içinde birçok tarz ve kategoriye sahip olan kaligrafinin, bu özelliği ile hemen her tür marka ve firmanın logo tasarımlarında kendine yer bulduğu görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Logo, kaligrafi, script fontlar, marka algısı

Abstract
Calligraphy which means "writing beatifully" is reflected in branches of art as well as various graphic design products as a visual communication element. Calligraphic forms in graphic design are frequently used in graphic design products such as logo, packaging design and posters. When considered in the context of logo design, calligraphy emerges as a tool in which the brand image can be expressed in a visually effective way. Calligraphy in logo design can be created by traditional methods and transferred to the computer environment, created directly on the computer or based on script fonts. In this research, the use of calligraphic forms in logos are investigated in terms of visual communication and the effect of logos produced by calligraphic approach on brand perception has been investigated. It is seen that calligraphy, which has many styles and categories in itself, is used in almost every kind of brand and company logo designs.

Keywords
Logo, calligraphy, script fonts, brand recognition

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri