Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BİR FOTOĞRAFIN HABER FOTOĞRAFI OLABİLME ÖLÇÜTLERİ ULUSAL GAZETELERDE KULLANILAN HABER FOTOĞRAFLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
(THE CRITERIA FOR A PHOTO TO BE A NEWS PHOTO THE EVALUATION OF THE NEWS PHOTOS ON NATIONAL NEWSPAPERS )

Yazar : Feyyaz BODUR    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 18
Sayfa : 127-136
560    456


Özet
Gazeteler bir yayın politikası çerçevesinde yayın yaparlar. Yayınladıkları haberler o gazetenin olaya bakışının bir göstergesidir. Yazı ve fotoğraf ağırlıklı olarak sunulan gazeteler bu iki unsura daha çok önem verirler. Fotoğraf gazetelerin dünyaya açılan pencereleridir. Haberin gazetecilik tanımıyla “vurucu” olabilmesi için, fotoğraf seçerken fotoğrafın habere uygunluğunu belirleyen kurallara uygun olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafın doğru seçilmesinde sayfa editörü, fotoğraf editörü ve gazetenin yayın politikasının önemli etkisi vardır. Ancak yayın politikaları nasıl olursa olsun fotoğrafların bazı ölçütlere uyması gerekir ki fotoğraflar okuyucu üzerinde etkili olabilsin. Bir haber fotoğrafında, hareketlilik, yaratıcılık, amaca uygunluk, anlam derinliği gibi ölçütler göz önünde tutulurken aynı zamanda, fotoğrafın teknik kalitesi, içeriği ve estetik yönleri de fotoğrafı değerli hale getirir. Bu çalışmada günümüz ulusal gazetelerin birinci sayfalarında yayınlanan manşet haber fotoğrafları örnek alınarak, haber fotoğrafı ölçütlerine ne kadar uyulduğu saptanmaya çalışıldı.

Anahtar Kelimeler
Ulusal gazete, Haber fotoğrafı, Fotoğraf editörü, Yayın politikası, Estetik.

Abstract
Newspapers publish within a frame of publishing policy. The news they publish is an indicator of their perspectives on the news. Newspapers presented mainly as written and visually attach more importance to these two factors. Photographs are newspapers’ windows opening to the world. For the news to be “striking” as the terminology of journalism, it is necessary to pay attention to the rules determining the suitability of a photo for a news while deciding on a photo. Page editor, photo editor and the publishing policies of a newspaper significantly affect the choice of the right photo. However, a photo should meet certain criteria so that it can have an impact on readers regardless of the publishing policies. While criteria such as vividness, creativity, relevance and depth of meaning are taken into consideration on the news photo, the technical quality, the content and the esthetical aspects of a photo make it valuable. In this study, the degree of fulfillment of the news photography criteria has been attempted to be determined basing on the photos of the headline news on the front pages of the current national newspapers.

Keywords
National Newspaper, News Photography, Photo Editor, Publishing Policy, Estetics.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri