Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE'DE KIRSAL GÖÇ VE TARIMSAL ÇALIŞMA HAYATI
(AGRICULTURAL WORKING LIFE AND RURAL MIGRATION IN TURKEY )

Yazar : Ertuğrul GÜREŞÇİ    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 14
Sayfa : 57-64
8603    1538


Özet
Türkiye'de 1950'lerde başlayan kırdan kente göçler, çeşitli ekonomik ve sosyal nedenlere bağlı olarak gerçekleşmiştir. Bu tür göçlerin, kırsaldan kaynaklanan en büyük nedenini tarımsal faktörler oluşturmaktadır. Tarımdaki çalışma hayatının kendisine özgü bir takım özelliklerinin olması bu sektörde ekonomik ve sosyal sorunlara da neden olabilmektedir. Bu tür sorunlar kırsal göç için itici faktörleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de kırsal göçün nedenleri arasında yer alan tarımsal çalışma hayatının bu tür göçler üzerine nasıl ve ne şekilde etki yaptığının ortaya konulması amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Kırsal göç, göç, tarım, tarımsal çalışma

Abstract
Rural-urban migration in Turkey when has been started in 1950s, was realized due to various economic and social reasons. This type of migration is the largest cause arising from rural agricultural factors. Having a number of specific features of his working life in agriculture can lead to the economic and social problems in this sector. Such problems constitute the driving factor for rural migration. In this study, how the causes of migration of rural life among the agricultural work in Turkey on migration and is intended to reveal whether such an impact in what way.

Keywords
Keywords: rural migration, migration, agriculture, agriculte working

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri