Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SURİYE’DE KUR’AN - TEFSİR ÇALIŞMALARI VE MÜLTECİLER BAĞLAMINDA İLMİ MİRASIN GÜNÜMÜZE AKTARIMI TEKLİFLER - ÖNERİLER
(QURAN IN SYRIA- THE TRANSFORMATION OF THIS HERITAGE TO THE PRESENT-DAY TURKEY IN THE CONTEXT OF IMMIGRANTS AND COMMENTARY WORKS- SUGGESTIONS SOLUTIONS )

Yazar : Necmettin ÇALIŞKAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 10
Sayfa : 252-265
8026    3085


Özet
Şam bölgesi, İslam kültür geleneğinde önemli bir yere sahip olup, ilim ve irfan yuvalarıyla çok sayıda müfessir yetiştirmiş ve diğer alanlarda da kayda değer ilmî çalışmaların merkezi olarak bu özelliğini günümüze kadar sürdürmüştür. 2011’de başlayan olaylar sonrasında bölgede sosyal, kültürel, ticari vb. alanlarda yaşanan tahribatlarla büyük ölçekli göç gerçekleşmiş, dinî eğitim ve öğretim, dolayısıyla Kur’an ve Tefsir çalışmaları da sekteye uğramıştır. Makalemizde öncelikle Şam bölgesinde yaşanan hadiseler sonrası söz konusu alana genel bir bakış ile Kur’an ve tefsir çalışmalarının durumu, göçe maruz kalan âlimler ile faaliyetlerine son veren başta ma’hedler olmak üzere dinî eğitim kurumları ve yayınevleri hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca çözüm önerileri açısından bu âlimlerin birikimlerini ülkemize aktarma yolları ve kazanımlar dile getirilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda ülkemiz ile Suriye tefsir geleneği arasında yeni bir yaklaşımla daha zengin ve kapsamlı çalışmaların yapılması adına teklif ve önerileri dile getirmek önem arz etmektedir. Bununla amacımız; Suriye İslam kültür mirasının kaybolmasının önüne geçmek, bu çerçevede yapılabilecek çalışmaları akademik camiada tartışmaya açarak farkındalık sağlamak ve bilinç düzeyinin ortaya çıkmasını temin etmektir.

Anahtar Kelimeler
Şam, Ma’hed, Mülteci, Kur’an İlimleri, Âlimler, Yayınevleri.

Abstract
Damascus region, having an important place at the tradition of the art and science of Islam, growing numerous commentators by it’s science and lore centers, and being center of the significant scientific works at the other areas, maintained it’s features until nowadays. After the events began at 2011, occurring the large scaled emigration with the destruction experienced at social, cultural commercial etc. and most of the areas at the region, the religious education at the same way Quran and commentary works are disrupted. In our article firstly, it will be informed about the publishers, the scientist that are exposed to migrate and the religious education institutions foremost Islamic colleges which ended their activities, the situation of the Quran and commentary works with an overview to the area that is mentioned after the events which are experienced at Damascus region. Furthermore, the ways of the transformation of the accumulations of these scientists in terms of the suggestions of solution, and the gains will be tried to utter. In this regard, it becomes more important to utter the proposals and suggestions in the name of making more comprehensive and wider works with a new approach between our country and Syrian commentary tradition. By the help of this our aim is: to prevent the disappearance of the Islamic cultural heritage of Syria, provide awareness by opening the works which can be done by this context to a debate at the academic community and ensure to figure out the level of consciousness
abortion history link abortions in atlanta


Keywords
Damascus, Islamic Colleges, Immigrant, Quranic Sciences , Scientists, Publishers.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri