Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


VİDEO DERSLERİ KİM ANLATMALI? UZMAN, EĞİTİMCİ VEYA SPİKER
(WHO SHOULD TEACH IN LECTURE VIDEOS? EXPERT, INSTRUCTOR OR A GOOD SPEAKER )

Yazar : Elif TAŞLIBEYAZ  & Selçuk KARAMAN  
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 422-433
5991    3931


Özet
Günümüzde eğitsel videolar, öğrenme ortamlarının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Etkili öğretimsel videoların hazırlanması için farklı tür ve tasarımlardaki videoların kullanıldığı uygulamalı çalışmalar oldukça önemlidir. Videolardaki tasarım değişkenlerinden biri de eğitsel videolarda anlatımı yapan kişinin kimliğidir. Bu çalışmada, videolarda konu anlatımı yapan kişinin kimliğinin öğrenme ve beğeni düzeyine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. El hijyeni konusunda bir uzman, bir öğretmen ve bir spikerin anlatımlarının yer aldığı eşdeğer üç video oluşturulmuştur. Videolarda anlatımı yapan kişinin kimliği yazılı olarak özellikle vurgulanmıştır. Bu videolar, gönüllü 24 kişiden rastgele oluşturulan 3 ayrı grupta izletilmiştir. Deneysel olarak tasarlanan bu çalışmada izleme oturumu sonrasında başarı testi ve beğeni anketi uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, öğrenme düzeyi açısından öğretmen ve uzmanın anlattığı videolardan daha çok verim alındığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, uzman anlatımı yapılan videonun katılımcılar tarafından motivasyon ve ilgi konusunda daha etkili bulunduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
video sunucusu, motivasyon, öğrenme, mesaj tasarımı.

Abstract
Today, educational videos, has become an indispensable element of the learning environment. Practical studies used different types and design of video are very important for the preparation of effective instructional video. One of the design parameters in the video is the identity of the person giving a lecture in the educational video. In this study, it is aimed to investigate the effect of identity of the lecturer in video lectures on learning and satisfaction level. It has been created three equivalent educational video lectures with an expert, a teacher and a good speaker about hand hygiene. The identity of the lecturer is emphasized in text as subtitle on the video. These videos were watched by randomly generated three separate groups of 24 volunteers. After the video presentation sessions achievement test and satisfaction survey was administered for each three groups in this experimental study. As a result of data analysis, it can be expressed that the video lectures of teachers and experts resulted in higher learning level than speakers' lecture video. In addition, participants found the video of experts more effective in terms of motivation and interest.

Keywords
video lecturer, motivation, learning, message design.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri