Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AYRIMCILIK YASAĞI KAPSAMINDA ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN DOĞU TÜRKİSTAN POLİTİKASI
(EASTERN TURKISTAN POLICY OF THE PEOPLE’S REPUBLIC OF CHINA UNDER THE SCOPE OF PROHIBITION OF DISCRIMINATION )

Yazar : Aybike Elif Akgün    
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 62
Sayfa : 390-406
115    107


Özet
İnsan hakları, uluslararası hukuk sahasında meydana getirilmiş metinler vasıtasıyla özellikle ayrımcılıktan kaynaklı ihlallerden koruma altına alınmıştır. Ancak metin düzeyinde özellikle ayrımcılık yasağı noktasında ciddi bir gelişme yaşanmış olsa da dünyanın belli yerlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri gerek politik gerek ekonomik sebeplerle görmezden gelinmeye devam edilmektedir. Bugün, Doğu Türkistan’da Çin tarafından toplama kampları, doğum yasakları, kısırlaştırmalar, zorunlu kürtaj uygulamaları, ibadet yasakları, anadilde eğitim, yazılı ve sözlü kültür miraslarının muhafazasına yönelik yasaklarla sistematik bir asimilasyon, soykırım politikası yürütülmektedir. Bu haliyle Doğu Türkistan, ayrımcılık yasağının ve bağlantılı şekilde temel insan haklarının devamlı bir şekilde ihlal edildiği bir bölge olarak ortaya çıkmaktadır. Çin’in politikaları sebebiyle sorumluluğu ortaya çıksa da bu sorumluluk uluslararası toplum tarafından henüz etkili bir yaptırımla karşılanamamıştır. Çalışmanın amacı; Çin’in bölgede işlettiği politikaların ayrımcılık yasağı ve temel insan haklarını kabul edilemez şekilde zedelediğini ve söz konusu ihlallerin, Çin’in sadece Uygur Türklerine karşı değil tüm insanlığa karşı sorumlu olması sonucu doğurduğunu ortaya koymaktır.

Anahtar Kelimeler
Ayrımcılık Yasağı, Temel İnsan Hakları, Soykırım, Doğu Türkistan.

Abstract
Human rights are protected by papers of international law. Despite the developments at the text, violations of rights in various parts of the world are ignored due to both political and economic reasons. Today in East Turkistan, a systematic genocide and assimilation policy is pursued by concentration camps, compulsory abortion practices, prohibitions of worship, bans on the education in mother tongue, bans on the protection of written and oral cultural heritage. Although China is responsible from policies implemented, this responsibility has not yet been met with effective sanctions by the international community. The purpose of the study; It is to demonstrate that the policies which the People's Republic of China has been operating in the region impair the prohibition of discrimination and fundamental human rights unacceptably, and the violations at issue result in the People's Republic of China to be responsible not only to Uighurs, but also to all humanity.

Keywords
Prohibition of Discrimination, Human Rights, Genocide, East Turkistan.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri