Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


THE ADAPTIVE POTENTIALS OF TEMPORARY EDUCATION CENTERS FOR SYRIAN REFUGEE CHILDREN IN TURKEY
(GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN SURİYELİ ÇOCUKLARIN UYUMU ÜZERİNDEKİ GİZLİ ADAPTİF ROLLERİ )

Yazar : Şirin AŞKAR    
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 59
Sayfa : 111-121
221    130


Özet
Bazı uzmanlara göre çocuklar hiçbir zaman göçmen sayılmazlar, çocuklar her zaman sürgündürler çünkü ne ayrılmaya ne de istedikleri zaman dönmeye onlar karar veremezler. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı çocukları düşünüldüğümüzde onların adına karar veren ebeveynlerinin de sürgün olması ve geçicilik içeren bir statünün gölgesinde inisiyatif ve tasarruf yetkilerinin oldukça sınırlı olması hem kendileri hem de çocukları ile ilgili entegrasyon normlarının müzakere süreçlerinin dışında kalmalarına neden olmaktadır. Bu bağlamdan hareketle, üzerine uzlaşı sağlanmış ve sosyal uyum yönünde atılması gereken önemli bir adım olarak değerlendirilmiş Geçici Eğitim Merkezleri’nin (GEM) kapatılması konusu mercek altına alınmıştır. Bu çalışma, Suriyeli öğrencilerin bilişsel-zihinsel ve sosyal-duygusal gelişimlerini yatay olarak delip geçen böylesine büyük bir müdahalenin sadece öğretmen ve idareci görüşleri üzerinden aktarılan çalışmalara alternatif fikirleri müzakere etmeye yönelik bir hamledir. Çalışma üç bölüme ayırılmıştır. Birinci bölümde Garza-Guerrero’nun açtığı düşünsel pencerelerden GEM’lerin işlevi değerlendirilmiştir. Sonraki bölümde ise Akhtar’ın duygusal ikmal kavramı üzerinden GEM’ler ele alınmıştır. Son bölümde, konu ile ilgili uluslararası alınyazında yer alan güncel entegrasyon türleri göçmen okulları bağlamında incelenmiştir. Sonuç olarak, GEM’lerin kapatılması hususu uluslararası güncel alınyazın dikkate alınarak, göçmen odaklı bir perspektif ile değerlendirildiğinde aslına güdülen amacın tam tersi sonuçların doğmasına sebebiyet vereme potansiyeli olduğu anlaşılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Suriyeli sığınmacılar, yas, kültür şoku, geçici eğitim merkezleri.

Abstract
Migration, in whichever form it takes, can entail experiences of loss and upheaval, yet the mode of migration dictates the very nature and scale of this experiences. Forced immigrants enter the host country under very different circumstances than the voluntary or economic immigrants. This particularly true for Syrian refugees whose experience is dominated by trauma due to the one of the most devastating human exoduses since World War II. Most of Syrian refugees find themselves coping with post-migration challenges with the added load of traumatic events from the past. These circumstances inevitably affect their positioning within the host societies and their subsequent acculturation process. It is generally acknowledged that refugees/migrants upon their arrival to the host country undergo a culture shock process that pertains to phases of transitional stress and acculturation. In the crisis stage of this culture shock process their identity appears to be disoriented and stripped of all protection. Refugees/migrants unwittingly withdraw or distance themselves from the dominant culture as an emotional reaction to the disorientation fomented by the upheaval caused by the stressful transitional period and homoethnic enclaves function as psychological shelters that provide the needed support and security. In this context, this article attempts to situate the schools established by Syrian community in Turkey, temporary education centers (TECs), as they are officially called, within Syrian refugees’ acculturation process in Turkey.

Keywords
Syrian refugees, acculturation, culture shock, temporary education centers.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri