Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


THE PROCESS OF WRITING COMPOSITION FROM WORD TO SENTENCE
(SÖZCÜKTEN CÜMLEYE KOMPOZİSYON YAZMA SÜRECİ )

Yazar : Bekir KAYABAŞI  & Ali ÜNİŞEN  
Türü :
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 55
Sayfa : 144-153
141    136


Özet
Bu araştırmada Kompozisyon yazma sürecine ilişkin yanlış algılama ve yorumlamalar tartışıldı. Bu araştırmada, kompozisyon yazma sürecinin sınıfı sessiz tutmak adına atasözlerinin açıklanmasının yaptırılmasından ibaret olmadığı vurgulanmaktadır. Kompozisyon yazma sürecine ilişki verileri toplamak için nitel araştırma yöntemlerinden kuram oluşturma tekniği kullanılmıştır. Bu yöntemle gerçekleştirilen araştırmada bilişsel süreçlere dayalı bir kompozisyon yazma süreci modeli önerilmektedir. Araştırma sonucuna göre kompozisyon yazma, zihinde var olan bilgilerin organize edilerek yapılandırılması ve çağrılması üzerine kurulu, bilişsel temeller üzerine oturulmuş bir yazma sürecidir.

Anahtar Kelimeler
Kompozisyon, yazma süreci, bilişsel süreç.

Abstract
Misperceptions and misinterpretations regarding writing essays are discussed in the present research. Researcher object to conception of essay writing as divulging proverbs or wise-sayings exploiting the process as a quieting agent. Grounded theory, one of the qualitative research methods, is applied. An essay writing model based on cognitive processes in proposed in the research. The research concludes that essay writing is a mental process with cognitive foundations based on structuring and recalling the information available in the mind.

Keywords
Composıtıon, Process of writing, cognitive process.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri