Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TURİZM TANITIM BROŞÜRLERİNİN EDEBİ AÇIDAN ANALİZİ
(LITERARY ANALYSIS OF TOURISM PROMOTION BROCHURES )

Yazar : Umut BALCI  & Kasım ACAR  
Türü :
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 51
Sayfa : 196-206
137    101


Özet
Turizm hem eğitim hem de iş alanı olarak günümüzün popüler alanlarından biridir. Önemli bir sektör olarak eğitim boyutuyla da öne çıkan turizm; siyaset, kültür, ekonomi gibi pek çok alanla yakından ilişkilidir. Eğitim açısından değerlendirildiğinde ise yabancı dil eğitimi, edebiyat, halk bilim, psikoloji gibi pek çok bilim dalıyla etkileşim halinde olduğu görülmektedir. Bu çalışmada ağırlıklı olarak turizm-edebiyat etkileşimi üzerinde durulmuştur. Turizm ve edebiyatın birbirine etkisi, örneklerle anlatılmış; her ilin ön plana çıkan şair ve yazarlarının listesi hazırlanmıştır. Dünyada ve Türkiye’de kentleriyle özdeşleşen şair ve yazarlara örnekler verilmiştir. Aynı doğrultuda edebiyat turizminin önemi vurgulanmış; yazar müze evleri, edebiyat müzeleri ve edebiyat müze kütüphanelerinin turizme katkısı üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’nin yayınladıkları tanıtım broşürleri ve web sayfaları, edebi unsurlar bakımından incelenmiştir. Çoğu illerin tanıtım broşürlerinde, ilgili ilin yetiştirdiği şair ve yazarların isimlerine veya biyografilerine yer verilmediği gözlemlenmiştir. Bundan hareketle tanıtım broşürlerine turistik değer taşımalarından ötürü edebi içeriklerin ilave edilmesinin önemi ve yararı vurgulanmıştır. Bu çalışmada ayrıca Türkiye’nin iller bazında bir edebi zenginlik haritası çıkarılmış ve bu doğrultuda muhtemel edebiyat turizmi rotaları hazırlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Turizm, Kültür, Edebiyat, Kent, Müze, Broşür

Abstract
Tourism is seen as one of today’s popular areas in both education and business. Thus, tourism has closely related ties with education as well as politics, culture, and economy in a country. By looking at the dimension of education in the context of tourism, it is observed that it interacts with many disciplines such as foreign language education, literature, folk science and psychology. Therefore, this study specifically focuses on the interaction between tourism and literature. Then, the interaction between tourism and literature is explained by giving the examples of the poets and writers’ selected works from each city in Turkey and across the world. The specific attention is given on the works of poets and writers who are identified with their cities. In addition, the contribution of the poets or writers’ museum houses and literary museums was emphasized as being the interaction between tourism and literature. In this study, the brochures and web pages published by City Directorates of Culture and Tourism have been examined in terms of the literary elements. The study shows that the names and biographies of the poets and writers are not included in the brochures of the related cities. Hence, the importance and usefulness of adding literary information was emphasized as they carry a touristic value in the promotional brochures. This study also prepared a map of the literacy for each city, which reflects the richness of Turkey. Some possible literacy routes for tourism are also suggested.

Keywords
Tourism, Culture, Literature, City, Museum, Brochure

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri