Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TARIMSAL KOOPERATİFLERİN FAALİYETLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA: İSPİR ÖRNEĞİ
(AN INVESTIGATION ON ACTIVITIES OF AGRICULTURAL COOPERATIVE: THE EXAMPLE OF İSPIR DISTRICT )

Yazar : Ertuğrul GÜREŞÇİ  & Oktay AKTÜRK  
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 295-312
6368    2759


Özet
Bu çalışmada, Erzurum İli İspir İlçesi’nde bulunan tarımsal amaçlı kooperatiflerinin mevcut durumları ve faaliyetlerinin nasıl ve ne şekilde yürütüldüğünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, bölgede bulunan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ortaklarının ortalama %65.00’i ile anketler düzenlenmiş, düzenlenen bu anketlerden elde edilen veriler 1163 sayılı Kooperatifler Yasası ve 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Yasası’na göre kurulan kooperatifler şeklinde ayrılmış ve bu bilgiler özet tablolar haline getirilmiştir. Bölgede, mevcut tarımsal amaçlı kooperatiflerin faaliyetlerinin son derece sınırlı olduğu, bazılarının faal olmadığı, özellikle devlet desteğini alan tarım kredi kooperatifleri dışındaki diğer kooperatiflerde bu durumun daha da kötü olduğu sonucuna varılmıştır.
abortion history classicsforkids.com abortions in atlanta


Anahtar Kelimeler
Tarım, Kooperatif; Tarımsal Kooperatif; İspir

Abstract
In this study, it is intended to determine the current situation of agricultural cooperatives located in the Ispir district of Erzurum Province and how and in which way they carry on their activities. Surveys were conducted to this end in the study with approximately 65.00% of the partners of the agricultural cooperatives in the region and the data obtained from these were classified under two categories as the co-operatives established under the Cooperatives Act number 1163 and the Agricultural Credit Cooperatives and Associations Act number 1581and the received information have been summarized as Charts. It has been concluded that the activities of existing agricultural cooperatives in the region are extremely limited, some of them are not active and especially the situation of cooperatives other than the agricultural credit cooperatives that receive state aid was even worse.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Keywords
Agriculture, Cooperative, Agricultural Cooperative, İspir

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri