Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA KAPSAMINDA ÇEVRE ZİRVELERİ
(ENVIRONMENTAL SUMMITS IN THE SCOPE OF SUSTAINABLE DEVELOPMENT )

Yazar : Şeyma BOZKAYA  & Aslıhan NAKİBOĞLU  
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 45
Sayfa : 934-950
152    113


Özet
20.yy da hâkim ekonomik düzenin toplumsal hayatı sadece ekonomik anlamda etki etmediği artık genel kabul görmüş bir gerçektir. Son dönemde tüm dünyanın üzerinde durduğu önemli bir sorun haline gelmiş olan çevre ile ilgili sorunlar ulusal ve uluslar arası düzeyde tartışılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda bu sorunların konu edildiği zirvelerde bu problemlere ekonomik olduğu kadar sosyal ve siyasal açıdan da çözümler aranmaktadır. Dolayısı ile tüm dünyanın ortak bir problemi olan çevre ile ilgili sorunlar, uluslararası ortak bir çalışmayla olumlu bir sonuç elde edileceği düşünülmektedir. Ancak işbirliğine dayalı bir yaklaşım hayata geçirilemediğinden sağlıklı bir çözüme ulaşmakta oldukça zorlaşmaktadır. Bu çalışmada çevre sorunları kapsamında sürdürülebilir kalkınma konusunda ele alınan çalışmalar gerçekleştirilen zirvelerin çözüm arayışları, etkinliği ve sonuçları ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler
Çevresel Ekonomi, Sürdürülebilir Kalkınma, Brundland Raporu, Uluslar arası Kuruluşlar

Abstract
In the 20th century, the prevailing economic order is now a generally accepted fact that social life does not only have an economic impact. Environmental problems, which have become one of the most important problems that the whole world has over the last period, have started to be discussed at national and international level. In this context, at the summit where these problems are mentioned, solutions with economic, social and political aspects are searched for these problems. Therefore, it is considered that environmental problems that become the common problem of the world can be solved only through international cooperation. However, since a cooperative approach can not be passed on, it is becoming difficult to reach a healthy solution. In this study, the search for solutions, the efficiency and the results of the summit studies on sustainable development within the scope of environmental problems will be discussed.

Keywords
Environmental Economics, Sustainable Development, Brundland Report, International Organizations

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri