Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MEHMET KAPLAN’IN TÜRK KÖYLÜSÜYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ
(MEHMET KAPLAN’S THROUGHTS ABOUT THE TURKISH VILLAGER )

Yazar : Bahar GEZEN  & Ali YAKICI  
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 41(1)
Sayfa : 1031-1035
243    197


Özet
Bu çalışmada Mehmet Kaplan’ın yazılarından yola çıkılarak bir Türk aydını olarak Anadolu’ya ve Anadolu köylüsüne bakışı ele alınmıştır. Türk halkı kültürüne, geleneklerine bağlı, azimli ve çalışkan bir millet olarak geçmişten bu güne pek çok zorluğu atlatarak gelmiştir. Anadolu’da yaşayan köylü halkın becerisi, diriliği, yaşama bağlılığı, kültürüne bağlılığı Mehmet Kaplan’ın dikkatini çekmiş ve her Türk aydınının bu konu üzerinde fikir yürütmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Kaplan Türk köylüsünün yüksek tahsili olmasa da beceri ve azmiyle elindeki imkanları değerlendirerek çeşitli aletedevatlar yaptıklarını anadoluyu gezerek görmüştür.Köylü halka imkan verilir ve devlet tarafından uygun şartlar sağlanırsa sadece tarım değil, sanayi alanında da köylerde büyük ilerlemelerin olacağı Mehmet Kaplan’ın incelediğimiz yazılarında üzerinde durduğu konulardandır.Kaplan, her Türk aydınının Anadolu halkına, köylüsüne sahip çıkmasının aynı zamanda kültürümüze, değerlerimize ve binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız topraklara sahip çıkmak demek olduğunu birçok yazısında söylemişitir.

Anahtar Kelimeler
Kültür, köy, köylü, köy hayatı.

Abstract
In this study, the view of Mehmet Kaplan as a Turkish intellectual to Anatolia and the Anatolian villagers was taken into consideration from his writings. The Turkish People have overcome many difficulties from past to present as a determined nation depending on their culture and traditions. The ability, vitality, commitment to life and culture of villager people where live in Anatolia have attracted Mehmet Kaplan and he thought all Turkish intellectuals should come up with an idea on this subject. Kaplan has seen that, although Turkish Villagers have not high education they have made various machine tools by evaluating their opportunities with skill and determination. In Kaplan's work, it is a subject which is emphasized that if opportunities granted to peasents ,and suitable conditions are met by the government progress will be achieved by the peasants not only in agriculture but also in industry. Kaplan stated in many of his articles that Turkish intellectuals should protect Anatolian people\ peasants this protection also comes to the meaning of protecting our culture, our values and our lands upon which we have been living for thousands of years.

Keywords
Culture, village, villager, the village life

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri