Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


OSMANLI DEVLETİ’NDE BİNİCİLİK KÜLTÜRÜ VE CİRİT OYUNU
(JAVELIN GAME AND THE CULTURE OF RIDING IN THE OTTOMAN EMPIRE )

Yazar : Fatih MURATHAN  - Gamze MURATHAN & Mehmet KARTAL  
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 34
Sayfa : 1347-1355
421    345


Özet
Özet Türklerde spor, Türk’ün gücünü, çevikliğini, bedensel yetilerini gösteren milli kültür varlıklarından birisi olagelmiştir. Diğer Türk devletlerinde olduğu gibi Osmanlı Devleti’nde de güreş, avcılık, atıcılık, okçuluk, binicilik, kılıç, ağırlık kaldırma, gürz ve topuz kullanma, cirit, tepük gibi etkinlikler ön planda yer almaktadır. Yarışma biçiminde gerçekleştirilen güreş, binicilik, cirit ve okçuluk gibi sporlar daha sonaki yıllarda gelenekselleşmiş ve atat sporumuz haine dönüşmüşlerdir. Özellikle Osmanlı Devleti’nin ihtişamlı dönemlerinde güreş, atıcılık, binicilik (cündilik), avcılık, okçuluk ve cirit oyunları sarayın ve padişahın desteklediği sporlar olarak göze çarpmaktadır. Binicilik Türklerin hayat biçimini ve tarihini geri dönülemeyecek şekilde değişmesine yol açmıştır. Binicilik ve ata sahip olma onların anayurtlarından farklı bölgelere göç etmelerini kolaylaştırdığı gibi düşmanlarına karşı üstünlük, sürat ve taaruz üstünlüğü kazandırmıştır. Bu araştırmada Eski Türklerden Osmanlı Devleti’nin beylik, devlet ve imparatorluk aşamalarında biniciliğe verilen önem ve binicilik kültürü ilgili alan yazın çalışmalarından derlenerek incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında Osmanlı Devleti’nde Cirit oyunu tarihsel bir bakış açısıyla tanıtılmaya çalışılmış ve konu hakkında açıklayıcı bilgilere yer verilmesi amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Osmanlı Devleti, Binicilik, Cirit Oyunu

Abstract
Abstract Sports in the Turks has been one of the national cultural assets that show the power, agility and bodily abilities of the Turks. As in the other Turkish states, activities such as wrestling, hunting, shooting, archery, equestrian, sword, weight lifting, mace and ball use, javelin and rebound are the forefront in the Ottoman Empire. The sports such as wrestling, equestrian, javelin and archery, which were performed in the form of a competition, became traditional and turned into our ancestral sports. Especially during the splendid periods of the Ottoman Empire, wrestling, shooting, equestrianism, hunting, archery and javelin games stand out as the sports supported by the palace and the Sultan. Riding has led to a change in the way of life and history of the Turks. Equestrianism and horseback riding made it easier for them to migrate from their homeland to different regions and gained superiority, speed and aggression over their enemies. In this research, it was aimed to examine the importance given to equestrianism and equestrian studies in the Ottoman Empire, state and empire phases of the Ottoman Empire. In addition to this study, the works on behalf of the Javelin game in Ottoman Empire were compiled and it was aimed to include explanatory information about the subject.

Keywords
Ottoman Empire, Riding, Javelin Game

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri