Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AYLAN BEBEĞİN SON UYKUSUNUN BASINA YANSIMASI
(THE REFLECTION OF THE LAST SLEEP OF BABY AYLAN )

Yazar : Fahriye Aytolu KARA  & Gülten KUNT  
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 32
Sayfa : 90-98
677    535


Özet
Yıllardır sığınmacı problemine yeterince önem vermeyen ülkeler, kıyıya vurmuş Aylan bebeğin cansız bedenini gördükten sonra ülkelerinin kapısını Suriyeli mültecilere açmışlardır. Basit görünen bu trajik olayla dünya ülkeleri bir anda fikirlerini değiştirmişlerdir. Aylan bebeğin basında günlerce haberi yapılmış, karikatürleri çizilmiştir. Bu çalışmada Aylan bebeğin ölümünün ardından çıkan gazetelerde kullanılan manşetler ve basının bu olaya bakışı incelenmiştir. Bir anda dünyayı ve Türkiye’yi ayağa kaldıran bu olay çoğu ülkenin mültecilere karşı politikasını değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı; bu büyük dramın sembolü olan Aylan bebeğin ölümünden bu yana ülkemize ve diğer Avrupa ülkelerine sığınmak isteyen yüz binlerce Suriyeli mültecinin yaşadığı zorlukların yansımalarını Türk basınında çıkan haberlere dayanarak gözler önüne sermektir. Çalışma kapsamında çeşitli gazetelerin Aylan bebeğin ölümü üzerine yayımladıkları manşetler sosyolojik bağlamda incelenmiş ve içerik analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda Türk basını Aylan bebeğinin ölümünü daha çok dünyanın bir ayıbı olarak görmüş, mültecilerin göçleri sırasında yaşadıkları trajedilerde Avrupa’nın sorumluluğunun büyük olduğunu vurgulamışlardır. Nitekim bu talihsiz olaydan sonra Batı, Suriyeli mültecilere kısa bir süre de olsa kapılarını açmıştır. Bir anda dünyayı ve Türkiye’yi ayağa kaldıran bu olay çoğu ülkenin mültecilere karşı politikasını da değiştirmiştir.

Anahtar Kelimeler
Suriyeli mülteciler, Aylan bebek, basın haberleri, manşet.

Abstract
The countries which do not give much importance to the ongoing refugee problem for years opened their doors to the Syrian refugees after they had seen the dead body of baby Aylan who was washed up on the beach. Suddenly the world changed its mind with this tragic event which seems quite ordinary. The press made baby Aylan news for days, his caricatures were drawn. In this study the headlines used on the newspapers that were published after baby Aylan’s death and the view of the press to this event were analyzed. This event which suddenly alarmed the world and Turkey changed the policies of many countries against refugees. The aim of this study, on the basis of baby Aylan’s death which became the symbol of big dram, is to reveal the reflections of the difficulties that hundreds of thousands Syrians had been through on the ground of news made in Turkish press. On the basis of the study, the headlines that many newspapers wrote on Baby Aylan’s death were studied sociologically and analyzed by using content analysis technique. In the result of the study, Turkish press regarded the death of baby Aylan as the shame of Europe, emphasized that Europe had important responsibility for the tragedies which The Syrian refugees had been through during immigrations. Thus, after that bad / event, the west opened their doors to Syrian refugees to some extent. This event which instigated the world and Turkey changed the policies of many countries against refugees.

Keywords
Syrian refugees, baby Aylan, press news, headline.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri