Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


EVALUATION OF THE EFFECTIVENESS OF CYCLE 2 TEACHERS PREPARATION FOR BASIC EDUCATION IN ARABIC LANGUAGE
(EVALUATION OF THE EFFECTIVENESS OF CYCLE 2 TEACHERS PREPARATION FOR BASIC EDUCATION IN ARABIC LANGUAGE )

Yazar : Abdulghani Al-Hattami  & Ibrahim Sulaiman Mukhtar  
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa : 1052-1077
217    204


Özet
Arap Dili öğretmenlerinin Eğitim ve Öğretim Kolejleri'nden mezun olduktan sonra karşılaştıkları birçok sorun vardır. Bu problemler hazırlığa, okul ortamına atfedilir. Bu çalışma, bu problemlerin yanı sıra, öğretmenin kolejde ne öğretildiği ile okulda öğrettikleri problemleri, öğretmenlerin dersin amaçlarına ulaşması için neler öğrettikleri arasındaki tutarlılığı; sınıf yönetiminde iş arkadaşları ve meslektaşları ile olan ilişkisinin yanı sıra. Bu çalışma, 2012'den 2016'ya kadar Bahreyn Öğretmen Okulu'nun 57 öğretmen ve mezununu kapsamaktadır. Veri toplamak için ana araç olarak bir anket kullanılmıştır. Anket yedi alandan ve 55 maddeden oluşuyordu. Bu araştırma analitik tanımlayıcı bir yaklaşım kullanmıştır. Araştırma, Arap dili öğretimi için kullanılan en önemli uluslararası uygulamalara dayanan Arap dil öğretmeni tarafından karakterize edilmesi gereken en önemli öğretim yeterliliklerini sıraladı. Sonuçlar, Bahreyn Öğretmen Koleji mezunları sınıf içinde etkili öğretim için gerekli beceri ve yeterliliklere sahip olduğunu ve farklı öğretim yöntemleri ile donatılmış olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar ayrıca, bu kolej mezunu sınıfları yönetme yeteneğine de sahip olduğunu göstermiştir. Yine de, üniversite materyallerinin içeriği, mezunların, Bahreyn'deki okullardaki Arapça dil kurslarını etkili bir şekilde öğretebilmeleri ve Arap dili kitaplarını faaliyetler, pratik yaşamla olan ilişkileri ve imla hatalarının gözden geçirilmesi. Okul ortamı, öğretmenlere problem çözme ve problem çözme konusunda yardımcı oluyor gibi görünüyor.

Anahtar Kelimeler
Öğretmen Hazırlığının Etkinliği, Arap Dili, Temel Eğitim, Eğitim Kolejleri, Öğretmen Kolejleri

Abstract
There are many problems that confront Arabic language teachers after graduating from the Colleges of Education or Teachers Colleges. These problems are attributed to the preparation, the school environment. This study focused on these problems as well as the consistency between what the teacher were taught in the college and what s/he teaches in the school to identify the problems that face the teachers to achieve the objectives of her/his lesson; as well as her/his relationship with colleagues in work and efficiency in classroom management. This study included 57 teachers and graduates of the Bahrain Teachers College from 2012 to 2016. A questionnaire was used as the main tool for collecting data. The questionnaire consisted of seven domains and 55 items. This research used an analytical descriptive approach. The research listed the most important teaching competencies that should be characterized by the Arabic language teacher based on the most important international practices used in teaching the Arabic language. The results revealed that the graduates of Bahrain Teachers College have the skills and competencies required for effective teaching within the classroom, and are equipped with different teaching methods. The results also indicated that graduates of the this college also have the ability to manage the classroom. Nevertheless, the content of the college materials needs to be reviewed to enable graduates to effectively teach the Arabic language courses in the Bahrain's schools, as well as to review the Arabic language books in terms of the activities, their relation to the practical life and the revision of spelling mistakes. The school environment seems to help teachers in terms of dealing and problem solving.

Keywords
Effectiveness of Teacher Preparation, Arabic Language, Basic Education, Colleges of Education, Teach

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri