Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OSMANLI YENİ SİYASAL SİSTEMİNİN DEĞİŞİM AŞAMALARI VE MODERNLEŞME HAREKETLERİ
Yeni bir Osmanlı siyasal sisteminin oluşmasında III. Selim dönemi ve sonrası baz alınarak düşünüldüğünde dönemsel ıslahatlar ve farklı alanlardaki gelişmelerin, Avrupa bazlı modernleşmelerin etkisinin Osmanlı devlet anlayışındaki geleneksel yönetimin modern yönetim anlayışa geçişinde önemli etkileri olmuştur. Askeri ıslahatlar ile başlayan bu süreç ekonomik toplumsal ve siyasal anlamda yapılan uygulamalarla bürokratik ve otoriter olan devlet sisteminin yumuşamasına ve zamanla halkın etkili olduğu yeni bir yönetim anlayışına doğru evrilmesini sağlamıştır. III. Selim döneminden itibaren başlayan ıslahat hareketleri ve Nizamı Cedit’in oluşturulmasından sonra I. Dünya Savaşına kadarki dönemde osmanlı devletinin siyasal sisteminin ortaya çıkışında en az dört farklı modernleşme süreci olduğu söylenebilir. Bunlar; askeri modernleşme, siyasal modernleşme, ekonomik modernleşme ve toplumsal modernleşmedir. Bu boyutlar dönemlere göre farklı ağırlıklara sahip olsa da genel olarak halk üzerinden başlamış ve mevcut düzenin yeniden şekillendirilmesine yönelik olarak yapılmıştır. Bu bağlamda modernleşme çalışmaları kendini ağırlıklı olarak III. Selim dönemi ve sonrasıdan itibaren daha çok hissettirmiştir.

Keywords
III. Selim, ıslahat, Osmanlı, Modernleşme, Nizamı Cedit, Avrupa

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri