Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MANİLERİN SOSYOKÜLTÜREL BAKIMDAN DEĞERİ: BODRUM MANİLERİ ÖRNEĞİ
Maniler, Türk halk edebiyatı, halk şiiri, kısacası Türk kültürünün en yaygın ve zengin sözlü gelenek ürünlerindendir. Pek çoğu türkü biçiminde ezgili olarak icra edilmektedir. Manilerde toplum hayatını, insanların kılık kıyafetlerini, eğitimini, bilgi ve görgüsünü, aşkın, sevginin ve sevgilinin tasvirini, vefasızlığı, ihmali, iyi gün dostlarını, kötü gün düşmanlarını, ölümü, kısacası yaşanılan dünyaya ait birçok şeyi görmek ve tanımak mümkündür. Türkçenin konuşulduğu bütün coğrafyalarda olduğu gibi Bodrum’da da zengin bir mani hazinesinin varlığı bilinmektedir. Bodrum’dan derlenen manilere bakıldığında hem şehrin hem de o şehirde yaşamlarını sürdüren insanların sosyal ve kültürel durumlarıyla alakalı birçok davranış, inanış, uygulama, bilgi ve görgünün bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Bodrum ve yöresinden derlenmiş olan manilerden hareketle Bodrum’un sosyal ve kültürel bakımdan imgeleşmiş olan değerleri ele alınıp incelenmiştir.

Keywords
Mani, Türk Halk Edebiyatı, Türk Halk Şiiri, Bodrum

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri