Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN ROBOTİK KAVRAMINA İLİŞKİN METAFORİK ALGILARININ İNCELENMESİ
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin robotik kavramına ilişkin metaforik algılarını ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemine göre gerçekleştirilen araştırmada olgubilim (fenemoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı Balıkesir-Karesi İlçesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi ve Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören 211, 10. ve 12. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri, “Robotik ………… gibidir/benzer, çünkü …………” şeklinde eksik bırakılmış bir cümleden oluşan form aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlemiştir. Araştırma sonucunda; 180 öğrenci 149 farklı metafor geliştirmiş ve bu metaforlar “Tasarım/Üretim/Yaratıcılık” (f=24), “Sistem”(f=23), “Yardımcı” (f=20), “Gelişim” (f=17), “İlgi Alanı” (f=17), “Bilgi Eksikliği” (f:16), “Gelecek” (f=13), “Olumsuz” (f=12), “Algoritmik Düşünme” (f:10), “İnsansı Özellik” (f=7), “Değer” (f:7), “Yaygın Kullanım” (f=6), “Emek” (f=5) ve “Beklenmeyen Şeyler” (f:3) olmak üzere 14 kategoride toplanmıştır. Araştırmada ulaşılan kategoriler incelendiğinde, araştırma kapsamındaki öğrencilerin robotik kavramına ilişkin algılarının genelde olumlu düzeyde olduğu, bu kavrama yönelik birtakım bilgi eksiklerinin bulunduğu ve olumsuz düzeyde de algılara sahip oldukları görülmektedir.

Keywords
robotik, metafor, ortaöğretim öğrencileri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri