Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YENİ GERÇEK ÖTESİ (POST-TRUTH) DÖNEM: BİRLEŞİK KRALLIK TABLOİD GAZETELERDE BREXIT REFERANDUMU İNCELEMESİ
Oxford Dictionaries tarafından 2016 yılının kelimesi olarak seçilen post-truth (gerçek ötesi) objektif olguların, kamuoyunu şekillendirmede, duygu ve kişisel inançlara göre daha az etkili olmasını yani basit bir deyişle, gerçeklerden ziyade duygusal argümanlardan etkilenmeyi ifade etmektedir. 2016 yılında Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimlerini kazanmasının ve Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılışını ifade eden Brexit referandumunun ardından kelimenin kullanılma sıklığı artmış ve her iki durum post-truth’u simgeleyen gelişmeler olarak nitelendirilmiştir. Brexit referandumu 23 Haziran 2016 tarihinde gerçekleşmiş, Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almıştır. Bu süreçte göçmenlik karşıtı söylemler ayrılık cephesi kampanya yürütücüleri tarafından sıklıkla kullanılmıştır. Bu çalışmada Birleşik Krallıktaki tabloid gazetelerin, 23 Mayıs-23 Haziran 2016 tarihleri arasındaki bir aylık dönemde baş sayfa haberleri inceleme kapsamına alınarak Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasını savunanlarca oluşturulan göçmenlik karşıtı söylemlerin nasıl haberleştirildiği incelenmiştir. Sonuç olarak; Brexit sürecinde göçmenlik ve göçmenlerle ilgili haberler üzerinden post-truth ve medya ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır.

Keywords
Post-truth, Brexit, Birleşik Krallık, tabloid gazete.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri