Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BİR FOTOĞRAFIN HABER FOTOĞRAFI OLABİLME ÖLÇÜTLERİ ULUSAL GAZETELERDE KULLANILAN HABER FOTOĞRAFLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
Gazeteler bir yayın politikası çerçevesinde yayın yaparlar. Yayınladıkları haberler o gazetenin olaya bakışının bir göstergesidir. Yazı ve fotoğraf ağırlıklı olarak sunulan gazeteler bu iki unsura daha çok önem verirler. Fotoğraf gazetelerin dünyaya açılan pencereleridir. Haberin gazetecilik tanımıyla “vurucu” olabilmesi için, fotoğraf seçerken fotoğrafın habere uygunluğunu belirleyen kurallara uygun olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafın doğru seçilmesinde sayfa editörü, fotoğraf editörü ve gazetenin yayın politikasının önemli etkisi vardır. Ancak yayın politikaları nasıl olursa olsun fotoğrafların bazı ölçütlere uyması gerekir ki fotoğraflar okuyucu üzerinde etkili olabilsin. Bir haber fotoğrafında, hareketlilik, yaratıcılık, amaca uygunluk, anlam derinliği gibi ölçütler göz önünde tutulurken aynı zamanda, fotoğrafın teknik kalitesi, içeriği ve estetik yönleri de fotoğrafı değerli hale getirir. Bu çalışmada günümüz ulusal gazetelerin birinci sayfalarında yayınlanan manşet haber fotoğrafları örnek alınarak, haber fotoğrafı ölçütlerine ne kadar uyulduğu saptanmaya çalışıldı.

Keywords
Ulusal gazete, Haber fotoğrafı, Fotoğraf editörü, Yayın politikası, Estetik.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri