Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TENİS BRANŞIYLA UĞRAŞAN SPORCULARDA SÜREKLİ SPORTİF KENDİNE GÜVENİN ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ
Bu çalışmada, sürekli sportif kendine güven kavramının çeşitli değişkenlerle ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için, iki bölümden oluşan anket uygulaması yapılmıştır. Anket formunun ilk kısmında katılımcıların demografik özelliklerini tespit edilmesine yönelik 5 soru hazırlanmıştır. Anket formunun ikinci kısmını ise Vealey (1986) tarafından sportif güveni değerlendirmek için geliştirilen ölçme aracının bir alt boyutu olan Sürekli Sportif Kendine Güven Ölçeği (SSKGÖ) kullanılmıştır. Araştırma grubu, Adıyaman ilindeki Adıyaman Belediyespor’da tenis branşıyla uğraşan 32 sporcudan oluşmuştur. Katılımcılara, Sürekli Sportif Kendine Güven Ölçeği uygulanmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde, bağımsız gruplar için t-testi, analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve lisanslı sporculuk yılı değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar tespit edilememiştir. Ancak cinsiyet değişkeni açısından katılımcılar değerlendirildiğinde Sürekli Sportif Kendine Güven faktörlerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Ayrıca aile bireylerinde lisanslı sporculuk geçmişi değişkeni açısından da anlamlı farklılık tespit edilmiştir.

Keywords
Tenis, Sporcu, Kendine Güven

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri