Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


VERGİ ALGISI VE BİLİNCİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA: SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNDE VERGİ BİLİNCİ
Vergi devletin egemenlik gücüne dayanarak kamu hizmetlerini yerine getirmek amacıyla mükelleflerden aldığı zorunlu ve karşılıksız kamu geliridir. Vergi gelirleri toplam kamu harcamalarının giderilmesinde önemli bir paya sahiptir. Dolayısıyla devletler vergi gelirlerini artırıcı ve vergi kaybını engelleyici sayısız tedbirler almak durumundadır. Bu tedbirler vergilere karşı, mükelleflerin vergi karşısındaki negatif yaklaşımı ve davranışlarını da beraberinde getirmektedir. Bu gibi anlaşmazlık durumlarının ortadan kaldırılmasına yönelik uygulanabilecek metotların başında vergiye uyum ve vergi bilinci gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, 2016-2017 eğitim öğretim yılında, Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda okuyan öğrencilerin vergi ve vergi bilinci hakkında ne düşündüklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla öğrencilerin, verginin ne olduğu, neden vergi alındığı ve vergilerin kullanıldığı alanlarla ilgili cevapları kapsamında vergi bilinci ve algısı durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmaya toplam 485 öğrenci katılmıştır. Veriler hazırlanan anket formu tarafından elde edilmiştir.

Keywords
Vergi, Vergi Bilinci, Vergi Uyumu, Mükellef Davranışları, Bingöl Üniversitesi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri