Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KENYA EĞİTİM SİSTEMİ: AMAÇ, YAPI VE SÜREÇ BAKIMINDAN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRILMASI
Bu araştırmanın amacı Türk eğitim sistemi ile Kenya eğitim sistemini karşılaştırmaktır. Bu kapsamda Kenya'nın ilk olarak coğrafî, ekonomik, sosyal, tarihî ve siyasal yapılanmasına yer verilmiştir. Kenya eğitim sistemi amaç, yapı ve süreç bakımından ele alınmıştır. Araştırmanın son aşamasında ise Türk eğitim sistemi ile Kenya eğitim sistemi amaç, yapı ve süreç bakımından birbiriyle karşılaştırılmıştır. Her iki ülkenin eğitim sistemi de ülkesini seven bireyler yetiştirmeyi ve bireyleri yaşama hazırlamayı amaç edinmiştir. Türk eğitim sisteminden farklı olarak Kenya eğitim sistemi sağlıklı olma ve çevreyi korumayı desteklemeyi amaç edinmiştir. Her iki ülkede de eğitimden sorumlu Bakanlık, yönetimde ve denetimde merkeziyetçi bir yapıya sahiptir. Süreç bakımından her iki ülke karşılaştırıldığında, merkezî sınavların önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Gelişmekte olan ülkeler olarak Kenya ve Türkiye'nin benzer eğitim sistemi yapısına ve sürecine sahip olduğu söylenebilir; fakat Türkiye, OECD üyesi bir ülke olarak PISA'ya dâhil olmasıyla Kenya'ya göre daha yüksek akademik başarıya sahip bir ülke olarak algılanabilir.

Keywords
Karşılaştırmalı eğitim, Kenya eğitim sistemi, Kenya

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri