Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


CUMHURİYET DÖNEMİNDE MERKEZ İLE TAŞRA ARASINDA İLETİŞİMSİZLİĞE BİR ÖRNEK: SASON İSYANI
Sason Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyet’e iktidarlar için sorun olmuş bir bölgedir. Cumhuriyet Dönemi ile birlikte özellikle Şeyh Said isyanında kendini yeniden göstermeye başlamış, Ermenilerin yerini bu olayda görüldüğü gibi bazı Kürt aşiretleri almıştı. Cumhuriyet döneminde kendine özgü coğrafi yapısı ve bölgede bulunan bazı aşiretlerin otorite boşluğundan faydalanarak bağımsız hareket etmeleri bazı sorunları beraberinde getirmiştir. Hükümetin aldığı bütün önlemlere rağmen bölgedeki isyanlar önlemeyince Sason yasaklı bölge haline getirilerek, sorun çıkartan aşiretler batıya göç ettirilmiştir. Hükümet askeri önlemlerin yanında ekonomik, idari ve bayındırlık alanında yaptığı çalışmalarla bölgedeki otoritesini tesis etmeye çalışmış ve bölgedeki halkla ilişkilerini geliştirmeye başlamıştı.

Keywords
Aşiretler, Cumhuriyet, Hükümet, Sason

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri