Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


NEO-LİBERALİZMLE GELEN DEĞİŞİMİN YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİNE ETKİLERİ
Küreselleşme, yeni sağ ideolojinin biçimlendirdiği neo-liberal politikalarla, özellikle 1980 sonrası dönemde bütün ülkeleri içine alacak yaygınlıkta, ekonomiden siyasete, toplumsal yapıdan kültürel kodlara kadar hemen her alanı yeniden şekillendirmiştir. Elbette bilgi toplumunun temel yapı taşı olan yükseköğretim sistemi de bu değişimden etkilenmiştir. Çalışmada, neo-liberal politikaların devlet ve kamu yönetimine, kamu yönetimi içinde de özel olarak yükseköğretim sistemine etkileri tartışılmaktadır. Bu çerçevede neo-liberal politikaların küresel kapitalist sistemi yeniden tanımlama ve inşa etmenin bir aracı olduğu; devletleri ve kamu yönetimi sistemlerini işlev, süreç, sistem ve personel bakımından dönüştürdüğü; yükseköğretim sistemlerinin de bu dönüşüme ayak uydurduğu ve giderek neo-liberal politikaların geliştirilmesinde, yerleştirilmesinde, yaygınlaştırılmasında ve kısaca başarısında bir araca dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı değerlendirilmiştir.

Keywords
Neo-liberalizm, Küreselleşme, Yükseköğretim Sistemi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri