Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TANZİMAT SONRASI EĞİTİMDE YENİDEN YAPILANMA
Tanzimat’la eğitim şekillenmiştir. Osmanlı eğitimi medreselere dayalı bir sistemdi, vakıflar yolu ile eğitim kurumları oluşturulmuştur. Tanzimat sonrası askeri okullar açılmıştır. İlkokul zorunlu hale getirilmiştir. İlk kez Avrupa’ya öğrenci gönderilmiştir. Fransız ihtilali ile Avrupa’yı etkileyen rüzgârın yayılması Osmanlıyı da etkilemiştir. 1851’de Encümeni Danış (bilim akademisi olarak gösteriliyor) kuruldu. 1857’de Maarifi Umumiye Nezareti (Eğitim Bakanlığı) kurulmuştur. 1867‘de Maarif-i Umumiye Nizamnamesi yayınlanmıştır. Bu dönemde Osmanlının dağılma sürecini engellemek için temel ideoloji “Osmanlıcılık” olmuştur. Yine bu dönemde eğitimin önemi çok daha iyi anlaşılmıştır. Eğitim kurumlarında kademelendirilmeye gidilmiştir. Dilin önemi bu dönemde belirginleşmiştir. Mesleki ve Teknik Eğitimin temelleri atılmıştır. 1879’da kamu görevlileri yetiştirme amacı ile Mülkiye Mektebi açılmıştır. Aynı şekilde bu dönemde “ulus devlet“ anlayışının temeli atılmıştır. Eğitimde yenileşme faaliyeti üniversiteden başlatılmıştır. Kızların ve kadınların eğitimine önem verilmiştir. Ayrıca bu dönemde tarım öğretimi planlanmıştır. Eğitim programları geliştirilmiştir. Tanzimat döneminde devletin yaklaşımının eğitimle dağılmayı engelleyeceği fikri ön plana çıkmıştır. Tanzimat sonrası okullarda zorunlu din dersi kaldırılmış ve gayrimüslimler için zorunlu tutulmamıştır. Tanzimat ile Osmanlı eğitim sistemi modernleşmeye başlamıştır. Bu süreçte bazı yenilikler başarılı olduğu gibi başarısızlığa sebep olan yenilikler de olmuştur.

Keywords
Tanzimat, Eğitim, Yeniden Yapılanma.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri