Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


UZUN SÜRMÜŞ BİR GÜNÜN AKŞAMI ESERİNE DAİR BİR TEMA İNCELEMESİ
Fenomenolojik anlamda varlık, arkada durandır. Varolan ise, öne sürülendir. Öne sürülenler, görüntülerdir; bir amacı bir duyguyu, bir itkiyi, bir mesajı kendisine saklayan/açan simgelerdir. Bu bakımdan, görüntülerin şimdiki varoluş içimlerini bu ezeli ve ebedi tezadın onların yüzüne sinen anlamları olarak okumak; bir edebi eserin çözümlenmesinde araştırıcının temel hareket noktası olmalıdır. Bu bağlamda incelemede Bilge Karasu’nun anlatısındaki izlekler yön belirleyicidir. Öykülerin birçoğunda olaylar kesin bir sonuçla bitirilmezken bazı öykülerinin de ölümle sonuçlandığı görülür. Dolayısıyla ölüm kavramı, öykülerinin birçoğunda önemli yer tutar. Ölümle sonlanmayan birçok öyküde olayların kurgulanmasında bu kavram kullanılır. Karasu’nun kullandığı temalarda çeşitlilik göze çarpar. Bunların içinden en dikkat çekenleri ölüm, kaçış, yol, inanç ve kölelik konuları etrafında şekillenen temalardır. Tespitlerimiz, anlatıdaki çeşitli anlam birimleriyle örgülenen değer duygusuna ulaşmayı ve onu çözümlemenin temel noktaları olan simgeleri ve kavramları ortaya çıkarır.

Keywords
Anlatı, İzlek, Ölüm, Kaçış, Bilge Karasu

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri