Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ANNELERİN BEBEĞİN GELİŞİM ALANLARINA İLİŞKİN SAHİP OLDUKLARI ZİHİNSEL İMGELER
Çocuğun gelişiminde, zamanın çoğunu birlikte geçirdiği annesinin ve içinde yaşadığı çevrenin büyük önemi vardır. Özellikle yaşamın ilk iki yılını kapsayan bebeklik döneminde annelerin bebek gelişim bilgileri bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesine, gelecekte başarılı, mutlu ve içinde yaşadığı topluma uyum sağlayan bir birey olmasına yardımcı olur. Annelerin bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ebeveynlik rollerini etkili bir şekilde yerine getirebilme etkenlerinden birisi de bebeklik dönemine ilişkin sahip oldukları gelişim bilgileridir. Bu araştırmanın amacı, annelerin bebeğin gelişim alanlarına ilişkin sahip oldukları zihinsel imgelerini (metaforları) metafor tekniğini kullanarak belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Malatya il merkezinde yaşayan ve 12-18 aylık bebeğine sahip olan, orta sosyoekonomik düzeydeki 60 anne oluşturmaktadır. Nitel olarak gerçekleştirilen araştırmada olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Ebeveynlerin cevapları, içerik analizi ile farklı kategorilere dönüştürülerek tablolar şeklinde yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda annelerin bebeğin gelişim alanlarına ilişkin en fazla metafor saptanan gelişim alanının bilişsel gelişim olduğu ortaya çıkmıştır.

Keywords
Bebeklik dönemi, gelişim alanı, zihinsel imge, metafor.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri