Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ALEVİ-SÜNNİ FARKLILAŞMASINDA GÜVEN VE DİYALOG
Anadolu Aleviliği, Türkiye için yeni bir olgu değildir. Türklerin İslamlaşma serüvenleriyle birlikte ortaya çıkan Anadolu Aleviliği, Selçuklu ve Osmanlılardan Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalmıştır. Bu miras, her yönüyle (iyiliğiyle kötülüyle, sorunlarıyla) Anadolu topraklarının bir realitesidir. Bu toprakların kadim inanç gruplarından olan olan Aleviler, tarihsel süreç içerisinde birçok siyasi, dini, sosyal ve ekonomik neden dolayısıyla Sünnilerden farklılaşmak durumunda kalmışladır. Bu farklılaşmalar, bazen büyük sorunların da nedeni olmuştur. Bu farklılaşmalara neden olan önemli sorunlardan biri ötekileştirme olmuştur. Alevilerin ‘ötekileştirilmesi’ ve Alevilerin kendilerini ‘öteki’ olarak görmesine birçok somut örnek gösterilebilir ancak görülmeyen önemli etkenlerden öne çıkan güven ve diyalog eksikliğidir. Bir toplumu ayakta tutan önemli unsurlar arasında sayılan diyalog ve güven Anadolu’da Alevi ve Sünnilerin ayrışmasına neden olmuştur. Bu çalışmada güven ve diyalog eksikliği üzerinden oluşan karşılıklı yaklaşımlar Alevi vatandaşlar üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma, nitel araştırma deseninde hazırlanmıştır. Alevilerin yoğunlukla yaşadıkları Tunceli, Çorum illeri ile, Hacı Bektaş ve Varto ilçeleri evren olarak seçilmiştir. Buradan seçilen alevi katılımcılar üzerinden diyalog ve güven eksikliğinden kaynaklanan sorunlar üzerine birtakım analiz, çıkarım ve önerilerde bulunulmuştur.

Keywords
Alevilik, diyalog, güven

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri