Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNİN METİN KAVRAMINA YÜKLEDİKLERİ ANLAMLAR VE METİNLERİN TAŞIMASI GEREKEN ÖZELLİKLER İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ
Özet Bu çalışmanın amacı Türkçe öğretmenlerinin “metin” kavramına yükledikleri anlamları belirlemek ve öğretmenlerin belirttiği metin özellikleri ile Türkçe Dersi Programı’nda yer alan metin özelliklerinin örtüşme düzeylerini tespit etmektir. Çalışma, betimsel nitelikli olup tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim öğretim yılında Konya ilinde görev yapan 79’u kadın 67’si erkek olmak üzere 146 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Türkçe öğretmenlerinin araştırmacılar tarafından hazırlanan forma verdikleri cevaplara göre “metin” kavramına yükledikleri anlamlar “eğitim-öğretim”, “metin birimleri” ve “dil ögesi” başlıkları altında kategorize edilmiştir. Öğretmenlerin öğrenciler için uygun metin özelliklerinde ilgi alanı ve seviyeye uygunluk, okuma alışkanlığı ve dil bilinci kazandırma, kelime hazinesini geliştirme hususlarını ön plana çıkardıkları tespit edilmiştir. Bununla beraber öğretmen görüşlerinde; metinlerin dil, anlatım ve içerik yönünden türünün güzel örneklerinden seçilmesi gerekliliğine, öğretim programının temelini oluşturan eleştirel, yaratıcı ve sorgulayıcı düşünme boyutunun metin özellikleri arasında önemli bir yeri olduğuna yeterince dikkat çekilmediği belirlenmiştir.

Keywords
Anlam Yükleme, Metin, Metin Özellikleri, Türkçe Öğretmeni

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri