Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MODÜLER EĞİTİMDE KULLANILAN MODÜLLER İÇİN TASARIM REHBERİ OLUŞTURMA ÇALIŞMASI
Modüler eğitim yaklaşımı, ulaşılmak istenen hedefleri davranışsal olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Modüler eğitimin yaklaşımı bu amaç doğrultusunda geniş bir kullanım alanına sahip olmayı başarmıştır. Bu çerçevede Türkiye’deki mesleki eğitimde modüler eğitim yaklaşımı 2006-2007 Eğitim-öğretim yılından itibaren kullanılmaktadır. Modüler eğitim yaklaşımının bu denli geniş kullanım potansiyeline sahip olması, bu yaklaşımın merkezini oluşturan modüllerin değerlendirilmesini ve iyileştirilmesini oldukça önemli kılmaktadır. Bu bağlamda, gerçekleştirilen araştırmada modülleri kullanılabilirlik boyutunda değerlendirmek ve öğrencilerin beklentileri doğrultusunda bir tasarım rehberi oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu çalışma kullanılabilirlik değerlendirme yaklaşımlarından kullanıcı tabanlı değerlendirme yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan kullanıcı tabanlı değerlendirme yaklaşımı sonunda, modüllerde özellikle aranan bölümlerin bulunmasında ve değerlendirme kısımlarında kullanılabilirlik problemleri tespit edilmiştir. Kullanıcı merkezli tasarım yaklaşımı sonucunda ise katılımcıların öncelikle kullanımı kolay ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun bir tasarımın üzerinde odaklandıkları görülmüştür.

Keywords
Kullanılabilirlik, mesleki eğitim, modül, modüler eğitim

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri